Με το “δεξί” στα “σαλόνια”!!!

Σε ένα παιχνίδι που “έσπασαν” καρδιές ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων κέρδισε με 73 – 69 τους Τιτάνες Παλαμά και ξεκίνησε με το “δεξί” τις υποχρεώσεις του στην Γ Εθνική κατηγορία.

ΓΣΦ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-8351

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος αποζημιώνοντας στο έπακρο τους φιλάθλους που κατέκλυσαν το κλειστό των Φαρσάλων.

Στα της αναμέτρησης οι “μπλε” ξεκίνησαν με τους Φούντα, Λεπενιώτη, Αναγνωστόπουλο Χρ, Αναγνωστόπουλο Γ., και Παπακώστα.

Οι Τιτάνες ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ  και στα πρώτα 2′ προηγούνταν με σκορ 0 – 6.

ΓΣΦ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-8346

Στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν μια διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων 4 – 9.

Οι “μπλε” “απάντησαν” με δικό τους μίνι σερί 6 – 2 και δυο λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου μείωσαν στον πόντο 10 – 11.

ΓΣΦ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-8301

ΓΣΦ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-8304

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και τον Γυμναστικό να περνάει μπροστά στα μισά με σκορ 23 – 22.

Ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος οι “μπλε” πήραν διαφορά τριών πόντων 28 – 25.

ΓΣΦ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-8290

Ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Γυμναστικός με τρίποντο του Γ. Αναγνωστόπουλου, πήρε την μεγαλύτερη διαφορά έως εκείνη την στιγμή με πέντε πόντους 33 – 28.

Οι φιλοξενούμενοι “απάντησαν” με δικό τους μίνι σερί 0 – 5 και το ημίχρονο έληξε με τους “μπλε” να προηγούνται για έναν πόντο 33 – 32.

ΓΣΦ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-8311

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα “καρδιοχτύπια” εκατέρωθεν συνεχίστηκαν με τον Γυμναστικό να έχει “βραχεία” κεφαλή και  πέντε λεπτά πριν την λήξη με τρίποντο Ψύρρα να περνάει και πάλι με πέντε πόντους μπροστά (43 – 38).

Οι Τιτάνες με δικό τους “αναπάντητο” σερί οκτώ πόντων πέρασαν μπροστά με τρεις πόντους 43 – 46.

ΓΣΦ-8275

Εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τις δυο ομάδες ισόπαλες με σκορ 51 – 51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν “χέρι – χέρι” με τον εκνευρισμό να είναι το κυρίαρχο στοιχείο.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης οι “μπλε” με μίνι σερί 5 – 0 πέρασαν μπροστά για τέσσερις 61 – 57.

ΓΣΦ-8335

Με δυο τρίποντα των αρχηγών Γιώργου Φούντα και Γιώργου Αναγνωστόπουλου ο Γυμναστικός πέρασε μπροστά με επτά πόντους (68 – 61) 2′ και 20” πριν την λήξη του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι “απάντησαν” με δυο δικά τους τρίποντα και πήγαν το παιχνίδι και πάλι στον πόντο 68 – 67 ένα λεπτό πριν την λήξη.

ΓΣΦ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-8293

Σε εκείνο το σημείο ο Γυμναστικός έδειξε “καθαρό” μυαλό και με την ώθηση του κόσμου πήρε μια σπουδαία νίκη με σκορ 73 – 69.