Ήττα για τον Γ.Σ.Φαρσάλων από την Δόξα Λευκάδας

Την ήττα με σκορ 67-75 γνώρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων από την Δόξα Λευκάδας στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Έτσι οι Φαρσαλινοί γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους και η Δόξα τους πέρασε μπροστά με δύο νίκες διαφορά πλέον. Το συγκρότημα του κ. Γιασάρη με 18 βαθμούς είναι μαζί με τον Ερμή Λαγκαδά και την Ευκαρπία στην 4η θέση, στην 11η στροφή του πρωταθλήματος, μετρώντας 7 νίκες και 4 ήττες.

Το παιχνίδι είχε ιδιαίτερο χαρακτήρα καθώς οι Γιώργος και Χρήστος Αναγνωστόπουλος, θα αγωνιζόταν εναντίον της πρώην ομάδας τους και μάλιστα μέσα στα Φάρσαλα.

Οι Φαρσαλινοί την πρώτη περίοδο μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι, δίνοντας την ευκαιρία στην Δόξα Λευκάδας να πάρει “αέρα” εννέα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (11-20).

Η δεύτερη περίοδος κύλησε διαφορετικά καθώς ο Γυμναστικός ψαλίδιζε σταδιακά την διαφορά η οποία μειώθηκε μέχρι και στο -4 στο 15’ (27-31).

Από εκεί και έπειτα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά ρυθμό και αύξησαν τη διαφορά στους 14 πόντους υπέρ τους, στη λήξη του ημιχρόνου (31-45).

Στην επανάληψη ο Γυμναστικός έκανε ολική αντεπίθεση παρουσιάστηκε πολύ πιοβελτιωμένος σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 10 – 3 μείωσε αρχικά στους 7 (41 – 48), με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει πίσω στο -8 (48-56).

Η εκκίνηση του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου βρήκε τον Γυμναστικό να μειώνει αρχικά στους πέντε ενώ εν συνεχεία ο Παπαχρήστος με δικό του δίποντο έφερε την αναμέτρηση στο καλάθι (65 – 67).

Στην επόμενη ακριβώς επίθεση ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος με σουτ τριών πόντων, ανέβασε τη διαφορά στο +5 (65-70) για την Δόξα.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι Φαρσαλινοί πίεσαν για την ανατροπή όμως τελικά, η Δόξα Λευκάδας “έφυγε” με τη νίκη από τα Φάρσαλα διαμορφώνοντας το τελικό 67-75.

Πρώτος σκόρερ για τα Φάρσαλα και της αναμέτρησης ο Παπαχρήστος με 23 πόντους, ενώ για την Δόξα Λευκάδας ο Τσιαβές με 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-20, 31-45, 48-56, 67-75

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λόρτος-Λουλουδιάδης

Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 23(2), Τσούμας 9(1), Βρεττάς 5(1), Πεταλωτής 14(1), Μουλάς 5(1), Τσούκας 7(1), Δέσπος 4.

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 8, Αργυρός 5(1), Τσιαβές 20(1), Βαγενάς 9(1), Σταματέλος, Χρύσης 17(1), Αναγνωστόπουλος 12(2), Βλαχάκης, Βάνης, Αναγνωστόπουλος Χ. 4.