Εκτός έδρας ήττα για τον Γυμναστικό

Την ήττα γνώρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta στην έδρα της ΧΑΝΘ με σκορ 78-70, για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών. Πλέον οι Φαρσαλινοί με ρεκόρ 11 νίκες και 16 ήττες βρίσκονται στην 10η θέση με 38 βαθμούς.

Οι Φαρσαλινοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6 πόντους στη λήξη της πρώτης περιόδου (21 – 15) και με 11 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (43 – 32). Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους σε διψήφια διαφορά (61 – 49). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπο ο Γυμναστικός προσπάθησε να αντιδράσει ήταν πολύ επιθετικός σημειώνοντας 21 πόντους όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και πήραν την νίκη με σκορ 78 – 70. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης για την ΧΑΝΘ ο Δεληγιώργης με 19 πόντους, ενώ από πλευράς Γυμναστικού ο Τοπουζίδης με 17 πόντους.

Στις 5 Μαίου ο Γυμναστικός αντιμετωπίζει εντός έδρας την 3η της βαθμολογίας Ελευθερούπολη σε ένα παιχνίδι που αμφότερες οι δυο ομάδες “καίγονται” για βαθμούς για διοαφορετικούς λόγους η κάθε μια.

Δεκάλεπτα: 21-15, 43-32, 61-49, 78-70

Χ.Α.Ν.Θ.(Ζαφειρούδης, Τζιόμαλος): Βαζούκης, Ντίνος 6(2), Χονδρόπουλος 12(4), Παπαδόπουλος 6, Ζαφειρούδης 10(2), Γεωργάκης 2, Πέτροβιτς 6(2), Καραγεωργίου, Δεληγεώργης 19(1), Βλαγκόγιας 8, Τσάμης 9

Γ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ KROUSTA (Φόρος): Λεπενιώτης 12(3), Χαιρετίδης 13(3), Αλεξόπουλος, Βασιλείου, Αναγνωστόπουλος 9(2), Τσιώγκας 3(1), Τοπουζίδης 17(5), Λούτας, Γκιουλέκας 12(2), Φαρμάκης, Δέσπος 2, Φιλιππόπουλος 2.