“Καρυδάτο” διπλό με σούπερ άμυνα και “κρεσέντο” τριπόντων για τον Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta!

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta ταξίδεψε στον Λαγκαδά για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Ερμή “πληγωμένος” ψυχολογικά από το σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων και με στόχο την νίκη που θα τόνωνε τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά τους Φαρσαλινούς.

Οι παίκτες του κ. Χάρη Φόρου μπήκαν απόλυτα αποφασισμένοι και έτοιμοι να τα δώσουν όλα και να ξεκινήσουν την αντεπίθεση τους σε μια δύσκολη έδρα με έναν πολύ καλό αντίπαλο.

Οι μπλε όμως έδειξαν ότι αυτή την φορά τίποτα δεν θα τους σταματούσε και κατάφεραν να πάρουν σπουδαίο διπλό με σκορ 58 – 71.

“Όπλο” για τους Φαρσαλινούς τα τρίποντα καθώς στο συγκεκριμένο παιχνίδι “πυροβόλησαν” 11 φορές εύστοχα από την γραμμή των 6.75 μ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Γυμναστικό να μπαίνει με απόλυτη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και να περνάει μπροστά με εννέα πόντους (4 – 13).

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 13 – 13, όμως ο Γυμναστικός έδειξε από νωρίς ότι αυτό το παιχνίδι είναι δικό τους, καθώς με σερί 0 – 9 και πάλι πέρασαν μπροστά με 13 – 22, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18 – 26.

Οι μπλε δεν είχαν διάθεση για “αστεία” και με άμυνα για σεμινάριο και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα και η λήξη του ημιχρόνου του βρήκε μπροστά με 8 πόντους (31 – 39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχα έξι εκ των 10 συνολικά πόντων τους με βολές, με τον Γυμναστικό να παίζει με τρομερή ενέργεια στην άμυνα του.

Δυο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα οι Φαρσαλινοί ήταν μπροστά με 21 πόντους (50 – 71), όμως οι γηπεδούχοι με σερι 8 – 0 μείωσαν σε 58 – 71 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ!

Πρώτος σκόρερ για τον Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta ήταν ο Σωτήρης Γκιουλέκας με 19 πόντους, ενώ οι Λεπενιώτης και Χρήστος Αναγνωστόπουλος σημείωσαν από 11 πόντους σε ένα παιχνίδι που όλοι οι παίκτες του κ. Χάρη Φόρου ήταν θετικότατοι.

Τα Δεκάλεπτα: 18 – 26, 31 – 39, 41 – 49, 58 – 71.

Ερμής Λαγκαδά: Μίνου 7 (2), Αλπίνης 6, Μάρουσιτς 13 (1), Τσιρογιάννης 10 (2), Νότης 4, Λούκας 6 (1), Γκαμούρας 6, Πιλκούδης 6, Παρίσης, Κωνσταντινίδης, Παπαπαστάλης.

Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta (Χάρης Φόρος): Λεπενιώτης 11 (1), Χαιρετίδης 7 (1), Φιλιππόπουλος 3, Τσιώγκας 3 (1), Αναγνωστόπουλος 11 (3), Τοπουζίδης 9 (3), Γκιουλέκας 19 (2), Δέσπος 8, Λούτας, Αλεξόπουλος, Φαρμάκης, Συνετός.