Στην Β’ Εθνική και του χρόνου ο Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta – (vid)

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta  πέτυχε την πολυπόθητη νίκη για την τελευταία αγωνιστική της Β Εθνικής κατηγορίας με σκορ 87-81 και μετά από αυτό το επιτυχές αποτέλεσμα παρέμεινε στην κατηγορία!!!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Γυμναστικό να στήνει «πάρτι» και με τον Δημήτρη Δέσπο και τον Σωτήρη Γκιουλέκα μπροστάρηδες επιθετικά και τρομερή αμυντική λειτουργία πέρασε μπροστά με 19 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο 31 – 12.

Σε αυτό το δεκάλεπτο ο θηριώδης σέντερ του Γυμναστικού σημείωσε 10 πόντους ενώ ο Γκιουλέκας άλλους οκτώ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, έβρισκε συνεχώς πόντους τόσο μέσα από το «ζωγραφιστό» όσο και από την περιφέρεια και συνέχισε να έχει διαφορά ασφαλείας όντας στο ημίχρονο μπροστά με 16 πόντους (55 – 39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο επήλθε ένα black out και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 19 – 5 μείωσαν στους έξι (60 – 54).

Εκεί πέντε γρήγοροι πόντοι του Τοπουζίδη αύξησαν εκ νέου την διαφορά, όμως ο Ερμής μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό την διαφορά (68 – 60).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε «θρίλερ», Λεπενιώτης και Δέσπος σκόραραν συνεχώς, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν απαντήσεις και μάλιστα δυο φορές μείωσαν στο καλάθι αρχικά στο 72 – 70, και μετέπειτα σε 82 – 80.

Οι Φαρσαλινοί «τάιζαν» συνεχώς τον Δημήτρη Δέσπο ο οποίος πρόσθεσε ακόμη 9 πόντους στην στατιστική του, ενώ ο Γιώργος Λεπενιώτης «ξεκόλλησε» με κρίσιμα καλάθια την «μηχανή» του Γυμναστικού.

Το πιο κρίσιμο καλάθι το σημείωσε ο Άρης Συνετός όταν με 1′ στο ρολόι και το σκορ στο 82 – 80 «πυροβόλησε» για τρεις πέτυχε το 85 – 80 και «κλείδωσε» την παραμονή του Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta στην Β Εθνική κατηγορία.

Μετά το τέλος του αγώνα, Διοίκηση, προπονητικό τιμ και παίκτες έγιναν ένα «κουβάρι» και αποθεώθηκαν από τον κόσμο της ομάδος.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Δέσπος με 23 πόντους, ενώ ο Γιώργος Λεπενιώτης με 18 και ο Σωτήρης Γκιουλέκας με 17 πλαισίωσαν άψογα την επιθετική «μηχανή» των Φαρσαλινών.

Τα Δεκάλεπτα: 31-12, 55-39, 68-60, 87-81

Διαιτητές: Ταρενίδης – Τσιαπλής

Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta (Φόρος): Λεπενιώτης 18(1), Χαιρετίδης ,Βασιλείου , Λιούπης , Αναγνωστόπουλος 6(1), Τσιώγκας 3(1),Συνετός 9(2), Τοπυζίδης 8(2), Γκιουλέκας 17(1), Δέσπος 23, Φαρμάκης , Φιλιππόπουλος 3.

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 3(1), Μάρουσιτς 34(1), Παπαπασχάλης 2, Νότης 4 , Παρίτσης 5(1), Πλιούκας 6(2), Γκαμπούρας 21, Χριστοδούλου , Πιλκoύδης 6.