“Λύγισε” στον τελικό κατέκτησε την δεύτερη θέση στον Νομό το 1ο Λύκειο Φαρσάλων

Το 1ο Γενικό Λύκειο Φαρσάλων γνώρισε την ήττα στον τελικό των σχολικών πρωταθλημάτων του Νομού Λάρισας με σκορ 63-32 από το 5ο Γενικό Λύκειο Λάρισας.

Οι Φαρσαλινοί είχαν απών τον Ζήση Λιούπη από την συγκεκριμένη αναμέτρηση ενώ οι μπασκετμπολίστες του 5ου με πολύ καλή άμυνα βρήκαν τον τρόπο να περιορίσουν τον Λεωνίδα Ντίνο και έτσι το έργο του 1ου έγινε αρκετά δύσκολο.

Οι Φαρσαλινοί είχαν επαφή στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο το οποίο τους βρήκε πίσω με 7 πόντους (18-11).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 18-10 κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 15 πόντους (36-21).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το 5ο κατάφερε να πάρει διαφορά 22 πόντων (49-27), “κλειδώνοντας” έτσι την νίκη και το τρόπαιο.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με το 5ο Γενικό Λύκειο Λάρισας να κατακτά το Κύπελλο με σκορ 63-32.

Φοβερή ατμόσφαιρα υπήρχε στο Κλειστό Γυμναστήριο του Αλκαζάρ τόσο από τους γηπεδούχους όσο και από την κερκίδα των Φαρσαλινών καθώς εκατό άτομα ταξίδεψαν από τα Φάρσαλα για να δώσουν το δυναμικό παρών και να βοηθήσουν τα παιδιά του 1ου σε αυτόν τον τελικό.

Οκτάλεπτα: 18-11, 36-21, 49-27, 63-32

Διαιτητές: Γερακίνης – Νταναβάρας.

5ο ΓΕΛ: (Παπαρίζος) Κοντογιάννης 8, Σιώκας , Γιαννάκος 8(2), Σαμουλαδάς Β. 9(1), Σαμουλαδάς Κ. 2, Χουλιαρόπουλος 4, Καλογιάννης , Μπουσκολίτης 18(1), Κιαζιμι , Καραδήμος 14(1), Αθηνιώτης , Σαμαράς

1ο ΓΕΛ Φαρσάλων (Καναράς) Αλεξόπουλος 2, Ντίνος 18(3), Τσαντούρης , Αρσενόπουλος , Δημόπουλος , Μπακαλόπουλος 3(1), Κόκκαλης 4, Κατσανάκης 2, Ταστεμίρογλου 3, Αλτάνης , Μπελιώκας .