“Ανατρεπτικό διπλό” για τον Αθλητικό!

Το δεύτερο συνεχόμενο διπλό και αυτή την φορά με ανατροπή έκανε ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων ο οποίος επιβλήθηκε του Ελευθεριακού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας με σκορ 50-62.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει 9-12 υπέρ του Αθλητικού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν με επιμέρους σκορ 21-9 να περάσουν μπροστά με εννέα πόντους (30-23) σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Ο Αθλητικός κατάφερε να μαζέψει την διαφορά και με επιμέρους σκορ 11-18 στο τρίτο δεκάλεπτο πήγε στον πάγκο όντας σε απόλυτη ισοπαλία (41-41).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος της ομάδος των Αντώνη Μανετζή και Γιώργου Γκουντόπουλου καθώς τόσο στην επίθεση όπου σημείωσαν 21 πόντους όσο και στην άμυνα όπου δέχθηκαν μόλις 9 είχαν τον απόλυτο έλεγχο και εν τέλει πανηγύρισαν το ροζ φύλλο με σκορ 50-62.

Πρώτος σκόρερ του Αθλητικού ήταν ο Γιώργος Ζάγκας με 23 πόντους έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Παναγιώτη Ζαχαρή ο οποίος σημείωσε 13 πόντους, Χρήστο Μανετζή με 12 και Γιώργο Γκουντόπουλο με 11 πόντους.
Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ο Αθλητικός παρατάχθηκε στην συγκεκριμένη αναμέτρηση με μόλις επτά μπασκετμπολίστες.

Φωτο: Πέτρος Αβραμίδης

Τα Δεκάλεπτα: 9-12, 30-23, 41-41, 50-62.

Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων (Αντώνης Μανετζής, Γιώργος Γκουντόπουλος): Ζάγκας 23, Μανετζής Χρ. 12 (2), Ζαχαρής 13, Γκουντόπουλος 11, Μανετζής Αντ. 1, Μάρκος 2, Γκρίτζαλης.