Ήττα στην Καβάλα για τον Γ.Σ. Φαρσάλων

Την ήττα με σκορ 71-59 γνώρισε η ομάδα του Γ.Σ. Φαρσάλων, εκτός έδρας στην Καβάλα από την ομώνυμη ομάδα, στο πλαίσιο των αγωνιστικών υποχρεώσεων, για τη 20η αγωνιστική της Β´ Εθνικής ανδρών, στο ντεμπούτο του Σωτήρη Ρίζου στον πάγκο των μπλε.

Οι Φαρσαλινοί μετρούν 10 νίκες και 10 ήττες στο πρωτάθλημα. Με το αριστερό ξεκίνησε το παιχνίδι ο Γ.Σ.Φαρσάλων καθώς βρέθηκε πίσω την πρώτη περίοδο στο -13 (23-10).

Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε η ίδια και στην δεύτερη περίοδο με την λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τον Γυμναστικό πίσω με 14 πόντους (43-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με επιμέρους σκορ 10-10 και την Καβαλά να παραμένει μπροστά με 14 (53-39).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σωτήρη Ρίζου, κράτησαν την διαφορά στα ίδια επίπεδα με την τέταρτη και καθοριστική περίοδο να μην αλλάζει κάτι και τελικά η Καβάλα να επικρατεί στην αναμέτρηση με σκορ 71-59.

Τα Δεκάλεπτα: 23-10, 43-29, 53-39, 71-59

Διαιτητές: Σιταρίδης-Τζιοπάνος Γ.-Τσάνταλη

Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 6(2), Παντόπουλος 4, Αμπαράς 9(2), Λαμπρόπουλος 33(5), Αδαμόπουλος 4, Ζώτος 5, Αθανασιάδης 3(1), Πιεβάλιτσα 2, Σαββίδης, Τεπετίδης 5(1)

Γ.Σ. Φαρσάλων (Ρίζος): Καλτσούνας, Παπαχρήστος 16(2), Τσούμας 2, Βρεττάς 5, Πεταλωτής 6, Μουλάς 10(1), Τσούκας 6, Δέσπος 14.