Ηττήθηκε στην παράταση και… “φωνάζει” για την διαιτησία ο Α.Σ. Φαρσάλων

Ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων γνώρισε την ήττα στην παράταση, στο κλειστό του Αλμυρού με σκορ 80-76 από την Δήμητρα Ευξεινούπολης.

Οι Φαρσαλινοί “φωνάζουν” για την διαιτησία της αναμέτρησης καθώς σύμφωνα με τους κίτρινους οι γηπεδούχοι πήραν αρκετά κρίσιμα σφυρίγματα προς το τέλος της αναμέτρησης, ενώ τους στοίχισαν και τα πολλά χαμένα επιθετικά ριμπάουντ.

Οι Φαρσαλινοί μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 0-9 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 9 πόντους (11-20).

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 21-26 στο 14’, αλλά ο Αλεξίου «απάντησε» με τρίποντο, το τρίτο του προσωπικό (κι ομαδικό) στα πρώτα 14 λεπτά της αναμέτρησης.

Η διαφορά έπιασε διψήφια τιμή, 23-34.

Με «τρελό» τρίποντο του Α. Μανετζή, ο ΑΣ Φαρσάλων πήγε στα αποδυτήρια με τη μέγιστη διαφορά, 29-41.

Ποζιόπουλος, Νάκος, Ξύδης και Κωτούλας έχτισαν σερί 8-0 σε 2:11 και έτσι, η Δήμητρα πλησίασε στους τέσσερις ροκανίζοντας πολύ γρήγορα τη διαφορά, με τον Ξύδη να δίνει συνέχεια με δύσκολη διείσδυση.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 44-44 στο 26:28.

Ο ΑΣ Φαρσάλων βρήκε σκορ με 7 πόντους του ψηλού του, Κ. Ρούμπα και με καλάθι του αδερφού του, προηγήθηκε 46-53 όταν ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Κωτούλας και Παπαβαΐτσης ευστόχησαν σε δύο τρίποντα σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων –το δεύτερο στον αιφνιδιασμό- και το +9 για τους Φαρσαλινούς, έγινε 52-55.

Πάντως, ο Κ. Ρούμπας ήταν ασταμάτητος δίνοντας λύσεις πριν ο Ποζιόπουλος μειώσει 55-60 με το πρώτο του εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75.

Ο Μπουρλής το 61-63 και ο Ξύδης το 63-63 από δικό.

Στο τελευταίο δίλεπτο αναφορικά με το σκοράρισμα, είχαμε κατά σειρά: μία βολή από τον Θεοχάρη (65-66), λέι απ του Κωτούλα στα 53’’ (67-66) που ήταν το πρώτο προβάδισμα για τη Δήμητρα (!), μία βολή του Θεοχάρη (67-67), 2/2 βολές του Ξύδη στα 29’’ (69-67), 2/2 βολές του Χρόνη στα 20’’ (69-69).

Οι Φαρσαλινοί διαμαρτύρονται έντονα για μια φάση 2” πριν την λήξη, όταν ο Αλεξίου έκανε το σουτ με τον αμυντικό να χτυπάει τα χέρια του (σύμφωνα με τους ανθρώπους του Α.Σ. Φαρσάλων), ενώ είχε πάρει το ριμπάουντ και ενώ ζητήθηκε φάουλ οι διαιτητές ισχυρίστηκαν ότι είχε λήξει το παιχνίδι.

Οι «πράσινοι» είχαν την τελευταία επίθεση με 20 δευτερόλεπτα αλλά ο ΑΣΦ είχε μόνο ένα φάουλ.

Ο Ξύδης από μακρυά έκανε σουτ κακό, υπό πίεση για να μην του γίνει φάουλ και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ξεκίνησε με τρίποντο από τον Κωτούλα, απάντησε ο Θεοχάρης με τον ίδιο τρόπο και με βολές του Νάκου το 75-72.

Ο ΑΣ Φαρσάλων προσπέρασε 75-76.

Στα 36” ο Κωτούλας έβαλε μία βολή, ο Νάκος πήρε το επιθετικό και ο Ξύδης από κοντά το 78-76.

Απέμεναν 21” κι αυτή τη φορά, σε αντίθεση με την κανονική διάρκεια του αγώνα, η τελευταία επίθεση ανήκε στους φιλοξενούμενους.

Ο Γιαννούλης αστόχησε σε βιαστικό τρίποντο χωρίς καλές προϋποθέσεις, ο Ξύδης “κατέβασε” το ριμπάουντ, πήρε φάουλ και με 2/2 βολές υπέγραψε τη νίκη της Δήμητρας.

Τα Δεκάλεπτα: 12-20, 29-41, 46-53, 69-69 (κ.α.), 80 – 76 (τελ.)

Δήμητρα (Σπανός): Μπουρλής 7, Ποζιόπουλος 10 (1), Παπαβαΐτσης 7 (1), Ξύδης 27, Κωτούλας 13 (2), Τσιαντός, Μυλωνάς, Νάκος 13.

ΑΣ Φαρσάλων (Μανετζής): Γιαννούλης 2, Θεοχάρης 13 (3), Αλεξίου 19 (3), Μητσογιάννης, Α. Μανετζής 3 (1), Παπατζελίδης, Χρόνης 12, Β. Ρούμπας 4, Κ. Ρούμπας 22 (1).