Εύκολο απόγευμα για τον Γ.Σ.Φαρσάλων

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων έκανε “πάρτι” στην έδρα του και μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι κόντρα στην Ευκαρπία την οποία και κέρδισε με το εμφατικό 85 – 65, στην 16 αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Έτσι οι Φαρσαλινοί έφτασαν τους 26 βαθμούς και είναι πλέον μόνοι στην 5η θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι από την αρχή του αγώνα και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Φαρσαλινοί, κράτησαν την διαφορά, όμως στα μέσα της περιόδου η Ευκαρπία τους πλησίασε κατεβάζοντας το σκορ, στους τρεις πόντους (36-33), σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη «ανέβασαν» στροφές, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με το σκορ να διαμορφώνεται ξανά υπέρ τους (40-33).

Στην τρίτη περίοδο ο Γυμναστικός έδειξε ότι δεν έχει διάθεση για περαιτέρω μπλεξίματα και κατάφερε να “πατήσει γκάζι” με επιμέρους σκορ 22 – 14 πέρασε μπροστά με 15 πόντους και “αγκάλιασε” το ροζ φύλλο (62-47).

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τους παίκτες του Γρ. Γιασάρη να παίρνουν την πολυπόθητη νίκη με σκορ 85-65.

Πρώτος σκόρερ ο νεαρός Τσούκας με 22 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Παπαχρήστος με 18, Τσούμας με 12 και Δέσπος με 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-16, 40-33, 62-47, 85-65

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Μελανίδης-Χατζηχαρίσης (Μόρφη)

ΓΣ Φαρσάλων (Γιάσαρης): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας 5(1), Βασιλείου, Παπαχρήστος 18(1), Τσούμας 12(2), Βρέττας 5(1), Πεταλωτής 8, Μουλάς 5, Δέσπος 10, Τσούκας 22(4).

ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Πρεδάρης 5(1), Τουλούπης 2, Χαρτόπουλος 5(1), Γκαβέζος 8(1), Κοσμίδης 1, Βαρίτης 4, Χατζημιχαηλίδης 7(1), Χολέβας 10, Ουλουσίδης 11, Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 6(1), Χατζίδης 4.