Ήττα για τον Γ.Σ.Φαρσάλων από τον Ερμή Λαγκαδά

Την ήττα γνώρισε ο Γ.Σ.Φαρσάλων με σκορ 72-65 στην έδρα του Ερμή Λαγκαδά για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Ανδρών. Ο Γυμναστικός βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς, έχοντας 8 νίκες και 6 ήττες στο πρωτάθλημα. Την επόμενη αγωνιστική οι Φαρσαλινοί υποδέχονται στην έδρα τους, την ομάδα της ΧΑΝΘ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ερμής Λαγκαδά πήρε ένα μικρό πλεονέκτημα και κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι και την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου όντας μπροστά στο +4 (18-14). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με επιμέρους σκορ 20 – 13 αύξησαν την διαφορά στους 11 πόντους, πηγαίνοντας για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (38-27). Οι παίκτες του κ. Γιάσαρη στο τρίτο δεκάλεπτο επέστρεψαν και πίεσαν παίζοντας επιθετικό μπάσκετ και κατάφεραν να τρέξουν δικό τους σερί (11 – 20) και μείωσαν στο καλάθι (49 – 47). Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν πιο καθαρό μυαλό και τελικά πέτυχαν την νίκη στην έδρα τους, με σκορ 72-65.

Διαιτητές :Παφίλης-Τσιαπλής-Ντόγκας

Δεκάλεπτα: 18-14, 38-27, 49-47, 72-65.

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου, Αποστολίδης 3 (1), Μάρουσιτς 35 (2), Ελευθεριάδης, Πλιούκας 8 (2), Σιώπης 9, Θεοδωρίδης 15, Χριστοδούλου, Παρίτσης 2
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασσάρης): Στάνκοβιτς, Παπαχρήστος 10, Τσούμας 2, Βρέττας 8, Πεταλωτής 18, Μουλάς 2, Δέσπος 15, Τσούκας 10 (1)