Νικηφόρα ξεκίνησε την χρονιά ο Γ.Σ.Φαρσάλων…

Με το “δεξί” ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το νέο έτος ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 80-72 του Πρωτέα Γρεβενών στο Κλειστό Γυμναστήριο των Φαρσάλων και έφτασε τις 8 νίκες ενώ έχει και 5 ήττες μετά από 13 αγωνιστικές στην Β Εθνική κατηγορία και μαζί με τον επόμενο αντίπαλο του Ερμή Λαγκαδά είναι στην 5η θέση με 21 βαθμούς.

Οι Φαρσαλινοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι από την αρχή και προηγήθηκαν με 9-2 και 11-5 αντίστοιχα με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με 20 – 14. Οι γηπεδούχοι πάντα ήταν μπροστά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεπαν στους παίκτες του κ. Γιασάρη να πάρουν διαφορά ασφαλείας, όμως ο Γυμναστικός με “όπλο” του την ευστοχία έξω από τα 6.75 αύξησε την διαφορά του στο +7 (38 – 31) σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με το καλημέρα της επανάληψης ο Γυμναστικός αύξησε την ψαλίδα της διαφοράς, όμως οι φιλοξενούμενοι και πάλι είχαν “απαντήσεις” και δεν επέτρεψαν στους Φαρσαλινούς να πάρουν την διαφορά ασφαλείας. Εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 62 – 54 υπέρ των παικτών του κ. Γιασάρη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός είχε σε όλο την διάρκεια διαφορά μεταξύ 5 και 10 πόντων, βρήκε λύσεις μέσα από το “ζωγραφιστό” με τους Δέσπο και Μουλά να σκοράρουν και να δίνουν “ανάσες” στην περιφέρεια και έτσι κατέκτησε την νίκη με σκορ 80 – 72. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Παπαχρήστος με 19 πόντους με τον Βρεττά να σημειώνει 17 και τον Πεταλωτή 15.  Την επόμενη αγωνιστική o Γ.Σ. Φαρσάλων θα ταξιδέψει στην έδρα του Ερμή Λαγκαδά.

Τα Δεκάλεπτα: 20-14, 38-31, 62-54, 80-72

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Γραικός-Αναστασιάδης (Βαρνάς)

ΓΣ Φαρσάλων (Γιάσαρης): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 19(2), Τσούμας 6(2), Βρέττας 17(4), Πεταλωτής 15(1), Μουλάς 6, Δέσπος 8, Τσούκας 9(1).

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζιουβάρας, Σισμάνης 7(1), Μαλούτας 14(2), Μιχαηλίδης 5(1), Βλάχος 6, Μπέζας 2, Μπεχλιβανίδης 7(1), Τακίδης 11(1), Πελίγκος 4, Μαλιούρας 4, Μακρής 12(2).