Ηττήθηκε στην έδρα των Μαχητών ο Γ.Σ. Φαρσάλων

Την ήττα γνώρισε ο Γ.Σ. Φαρσάλων στην έδρα των Μαχητών Πειραματικού Πέυκων με σκορ 61-55 για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι Φαρσαλινοί μπήκαν καλύτερα στο πρώτο μέρος και με «όπλο» τους την άμυνα στο πρώτο ειδικά δεκάλεπτο όπου δέχθηκαν μόλις πέντε πόντους και πέρασαν μπροστά με 11 (5 – 16).

Στην δεύτερη περίοδο ναι μεν η παραγωγικότητα των δυο ομάδων η ομάδα των Μαχητών ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως η διαφορά μεταξύ τους αυξήθηκε κατά ένα πόντο καθώς ο Γυμναστικός πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 12 πόντους (20-32).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να πάρουν αυτοί τον έλεγχο της αναμέτρησης, «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 22 – 11 και κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι μειώνοντας στον πόντο (42-43).

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, οι Μαχητές Πειραματικού σημείωσαν 19 πόντους, ενώ δέχθηκαν 12 πόντους και επικράτησαν με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 61-55. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και των Μαχητών ο Κουντουρατζόγλου με 16 πόντους, ενώ για τον Γ.Σ.Φαρσάλων ο Δέσπος με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 5-16, 20-32, 42-43, 61-55

Διαιτητές: Μπήτης-Δημάδης-Λάλλα

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος 9(1), Χατζηκυριακίδης 8, Γεωργίου 7 (1), Κουντουρατζόγλου 16(1), Μαυρίδης 9, Ζιάκας 2, Κλωνάρας, Βαιντερλής, Μητσάκης 10 (2)

Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης): Στάνκοβιτς, Παπαχρήστος 10, Τσούμας 5(1), Βρεττάς 9(2), Πεταλωτής 7, Μουλάς 3, Τσούκας 6(2), Δέσπος 15.