Ήττα στην πρεμιέρα για τον Αθλητικό Σύλλογο Φαρσάλων

Την ήττα με σκορ 72 – 87 γνώρισε ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων στην έδρα του στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΘ κατηγορίας κόντρα στην Ανάληψη Βόλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο στα πρώτα 4 λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι το 7-7.

Στην συνέχεια η Ανάληψη με δικό της σερί 14-2, δύο λεπτά πριν την λήξη της περιόδου προηγήθηκε με 9-21 αλλά ο Αθλητικός με 6-0 έκλεισε την πρώτη περίοδο 15-21. Η δεύτερη περίοδος συνέχισε όπως έκλεισε η πρώτη με τους Φαρσαλινούς να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και 4 λεπτά πριν την λήξη της περιόδου οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 34-34.

Οι Βολιώτες έτρεξαν στα επόμενα τρία λεπτά 11-2 και προηγήθηκαν 36-45 , με το ημίχρονο να λήγει 43-48.

Στην τρίτη περίοδο η Ανάληψη ανέβασε την διαφορά έχοντας μεγάλη ευστοχία ειδικά έξω από τα 6,75 ευστοχώντας σε 5 τρίποντα σε αυτή την περίοδο με το δεκάλεπτο να λήγει 60 -77.

Στην τελευταία περίοδο έπεσε ο ρυθμός και έκλεισε με το τελικό 72-87.

Τρομερή επιθετική εμφάνιση από τον Γιώργο Ζάγκα ο οποίος σημείωσε 30 πόντους από τους 72 συνολικά που σημείωσε ο Α.Σ. Φαρσάλων.

Τα Δεκάλεπτα: 15-21, 43-48, 60-77, 72-87.

Α.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ(ΜΑΝΕΤΖΗΣ Α.- ΓΚΟΥΝΤΟΠΟΥΛΟΣ): ΘΕΟΧΑΡΗΣ 4, ΖΑΓΚΑΣ 30, ΓΚΟΥΝΤΟΠΟΥΛΟΣ 10(1), ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ, ΜΑΡΚΟΣ 5(1), ΜΑΝΕΤΖΗΣ, ΠΑΠΑΤΖΕΛΙΔΗΣ, ΧΡΟΝΗΣ 8(1), ΖΑΧΑΡΗΣ 2, ΡΟΥΜΠΑΣ 13.