Μεγάλο διπλό στην πρεμιέρα για τον Γ.Σ.Φαρσάλων

Μεγάλο διπλό πέτυχε η ομάδα του Γυμναστικού Συλλόγου Φαρσάλων στην έδρα της Ευκαρπίας με σκορ 71-82.

Έτσι οι Φαρσαλινοί απέδρασαν με το σπουδαίο διπλό στην πρώτη αγωνιστική της Β Εθνικής κατηγορίας και ξεκίνησαν με το «δεξί» τις υποχρεώσεις τους.

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων κατάφερε και “απέδρασε” με το διπλό από την έδρα της Ευκαρπίας, πετυχαίνοντας μια πολύτιμη νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος, στο πλαίσιο των αγωνιστικών υποχρεώσεων για την πρεμιέρα της Β’ Εθνικής.

Οι παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη παίζοντας έξυπνο μπάσκετ είχαν από την αρχή του αγώνα τον έλεγχο και πάντοτε είχαν υπέρ τους μικρή διαφορά στην αναμέτρηση.

Το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με προβάδισμα τριών πόντων (19-22), ενώ το ημίχρονο έληξε με την ίδια ακριβώς διαφορά (37-40).

Στην επανάληψη οι Φαρσαλινοί συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα με το τρίτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με διαφορά δυο καλαθιών (61 – 65).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με όπλο τους την άμυνα οι φιλοξενούμενοι αύξαναν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά η οποία και έφτασε σε διψήφια επίπεδα παίρνοντας σπουδαίο «διπλό» με σκορ 71 – 82 και παράλληλα φεύγοντας από την Ευκαρπία με το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς και μάλιστα εκτός έδρας.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μουλάς με 15 πόντους ενώ 3 παίκτες είχαν από 13 (Παπαχρήστος, Βρεττάς (σ.σ. ευστοχώντας σε 4 τρίποντα) και Πεταλωτής) 11 σημείωσε ο Τσούμας ενώ διψήφιος ήταν και ο Τσούκας με 10 πόντους.

Οι Φαρσαλινοί σε αυτή την αναμέτρηση «πυροβόλησαν» από την γραμμή του τριπόντου όπου και συνολικά ευστόχησαν σε 11 τρίποντα!!!

Τα Δεκάλεπτα: 19-22, 37-40, 61-65, 71-82

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου-Εκίζογλου (Ελευθεριάδης Π.)

ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου-Δαδαλας): Τουλούπης 4, Κιούρκας 5(1), Χατζημιχαήλ 2, Χολέβας 16(1), Ουλουσίδης 6, Απιδόπουλος 6, Πλεξίδας 13(3), Χατζίδης , Γκαβέζος 11, Βαρίτης , Πρεδάρης , Χαρτόπουλος 8(1).

Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασσάρης): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 13(1), Τσούμας Σ. 11(2), Βρεττάς 13(4), Πεταλωτής 13(1), Μουλάς 15(1), Δέσπος 7(1), Τσούκας 10(2).