Αποχαιρέτησε το Κύπελλο ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων γνώρισε την ήττα με σκορ 64 – 91 από την ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη, (σ.σ ομάδα που αγωνίζεται στην Α2 Εθνική κατηγορία) στην τρίτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και έτσι αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και τις άμυνες να έχουν τον κύριο λόγο της αναμέτρησης.

Οι Παπαχρήστος από τον Γυμναστικό και Βασιλόπουλος από τον Χαρίλαο Τρικούπη ήταν οι δυο αθλητές που κινούσαν επιθετικά τα «νήματα» και οι Φαρσαλινοί πήγαν στον πάγκο όντας μπροστά με δυο πόντους (16 – 14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι και το 17′ (25 – 28). Σε εκείνο το σημείο και με δυο εύστοχα τρίποντα από Βασιλόπουλο και Σκουλίδα αντίστοιχα ο Χαρίλαος Τρικούπης πέρασε μπροστά με 25 – 34, ενώ η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους κόκκινους μπροστά με 8 πόντους 33 – 41.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την υπέρ τους διαφορά και την αύξησαν στα μέσα της τρίτης περιόδου όπου πέρασαν μπροστά με 19 πόντους (38 – 57). Ο Γυμναστικός έκανε την αντεπίθεση του και κατάφερε να μειώσει μέχρι και τους 11, όταν έτρεξε ένα σερί 13 – 5 και με δυο σερί τρίποντα του Τσούκα μείωσε σε 51 – 62. Όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι απάντηση και με σερί 1 – 9 το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 52 – 71. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την υπέρ τους διαφορά και πήραν την πρόκριση με σκορ 64 – 91. Για τους Φαρσαλινούς αυτό ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ κόντρα σε μια ομάδα η οποία έχει υψηλούς στόχους στην Α2 και δεδομένα ήταν και το φαβορί της αναμέτρησης και μια ευκαιρία για χρήσιμα συμπεράσματα εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν ο Βασιλόπουλος με 20 πόντους ενώ 20 σημείωσε και από πλευράς Γυμναστικού ο Παπαχρήστος.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Ζαχαρής-Τσουμαχίδης (Μόρφης Στ.)

Δεκάλεπτα: 16-14, 33-41, 52-71, 64-91.

Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασσάρης): Πεταλωτής 9, Στάνκοβιτς 6(2), Τσούμας Σ. 3, Βρεττάς 4, Τσούκας 10(3), Βασιλείου, Παπαχρήστος 20, Μουλάς 7, Δέσπος 5.

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Καζάνας 5(1), Γκάτζιος , Παπαδιονυσίου 16(3), Αντωνάκης 7(1), Ναούμης 4, Ράπτης 5, Βασιλόπουλος 20(4), Οικονομόπουλος 10(2), Σκουλίδας 13(2), Τσαπατώρης 2, Μαργέλης 9.