Μεγάλη νίκη για τον Γυμναστικό στα Φάρσαλα

Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta και Ελευθερούπολη έδιναν τον “τελικό” τους για διαφορετικούς σκοπούς η κάθε ομάδα με τους Φαρσαλινούς να ψάχνουν την νίκη παραμονής και την Ελευθερούπολη νίκη για να συνεχίζει να ελπίζει σε άνοδο απευθείας.

Ο Γυμναστικός σε ένα ντέρμπι με τα όλα του ήταν αυτός που χαμογέλασε καθώς επιβλήθηκε με σκορ 70-60 και έκανε “άλμα παραμονής” στην Β Εθνική κατηγορία, καθώς με 40 βαθμούς είναι πλέον στην 10η θέση.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος της οι δύο ομάδες πήγαιναν συνεχώς πόντο πόντο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Φαρσαλινούς να σκοράρουν κατά ριπάς με τους Λεπενιώτη και Γκιουλέκα μπροστάρηδες, όμως σε ένα δεκάλεπτο με φρενήρη επιθετικά ρυθμό οι Κελεσίδης και Χαρισμίδης από πλευράς Ελευθερούπολης ήταν αυτοί που τράβηξαν επιθετικά το «κουπί» και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 21-24.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ πιο χαμηλό σε σκορ και θέαμα όμως με επιμέρους σκορ 14 – 11 οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες με 35-35.

Η αναμέτρηση συνέχισε να είναι ντέρμπι για γερά νεύρα, όμως πλέον είχε περάσει στον ρυθμό των Φαρσαλινών οι οποίοι είχαν σε όλη την διάρκεια βραχεία κεφαλή και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Γυμναστικό μπροστά με σκορ 50-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του κ. Φόρου με ρεσιτάλ συγκέντρωσης και ομαδικότητας σε άμυνα και επίθεση μπήκαν στο παρκέ έτοιμοι να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη.

Αν και η αρχή δεν ήταν η ιδανική με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά με σκορ 50 – 51 από εκεί και έπειτα όλο το παιχνίδι είχε Γυμναστικό.

Οι Φαρσαλινοί με φοβερή συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και τον κόσμο στην εξίσωση «έτρεξαν» σερί 12-2 πέρασαν μπροστά με σκορ 62-53 και με τους Συνετό και Τσιώγκα να πετυχαίνουν δυο τρίποντα «καθάρισαν» την σπουδαία νίκη και πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 70 – 60.

Πρώτος σκόρερ ο Γιώργος Λεπενιώτης με 19 πόντους σπουδαίο παιχνίδι επιθετικά από τον Σωτήρη Γκιουλέκα με 13 πόντους και τον Άρη Συνετό που σημείωσε 11.

Τα Δεκάλεπτα: 21-24, 35-35, 50- 46, 70-60

Γ.Σ.Φαρσάλων-Ελευθερούπολη 70-60

Δεκάλεπτα: 21-24, 35-35, 50-46, 70-60

Διαιτητές:Θεοδώρου – Αγραφιώτης

Γ.Σ.Φαρσάλων (Φόρος) : Λεπενιώτης 14(1), Χαιρετίδης 12(2), Αλεξόπουλος, Λιούπης, Αναγνωστόπουλος 2, Τσιώγκας 5(1), Συνετός 11(2), Τοπουζίδης , Γκιουλέκας 14(2), Φαρμάκης, Δέσπος 8, Φιλιππόπουλος 4.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος):Κελεσίδης 16(3), Γκέλιος 20(2), Κωνσταντάρας , Μουλλάκης 1, Μπουτσακτσής 2, Μπέσσας , Ιωάννου 6(1), Απαζίδης 5(1), Σταμπουλής 1, Λαζαρίδης, Καραγιώργος 2, Χαρισμίδης 7.