Ήττα στην Βέροια για τον Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων γνώρισε την ήττα με σκορ 71 – 63 στην έδρα του Φίλιππου Βέροιας για την 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β Εθνικής κατηγορίας.

Οι Φαρσαλινοί παρά την ήττα παρέμειναν στην 10η θέση καθώς καμία από τις ομάδες που βρίσκονται κάτω από το συγκρότημα του κ. Φόρου δεν κέρδισε αυτή την αγωνιστική.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Φαρσαλινοί με πρωταγωνιστές τους Γκιουλέκα και Δέσπο προηγήθηκαν με 8-11 στο 5’ και μετέπειτα με 13 – 18 στο 8′, αλλά με δυο τρίποντα ο Κοθράς μείωσε σε 19-20, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Φίλιππου πέρασε μπροστά με 24-20 στο 12′ όμως οι παίκτες του κ. Φόρου με σερί 0 – 6, πέρασαν μπροστά με 24-26.

Με σουτ από την περιφέρεια ο Φίλιππος πήρε και πάλι προβάδισμα με 37-30 στο 18’ αλλά οι Φάρσαλινοί με νέο σερί 0 – 5, μείωσαν σε 37-35 το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 9 – 3 πέρασαν μπροστά με +8 (46-38) και λίγο αργότερα με +9 (51-42) με τον Φίλιππο με πολύ καλή άμυνα να έχει σε εκείνο το σημείο τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Με δικό του μίνι σερί 0 – 5 ο Γυμναστικός μείωσε σε 51 – 47 με το οποίο και έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του κ. Φόρου οι οποίοι αν και βρέθηκαν πίσω με 55 – 47, με σερί 0-12 πέρασαν μπροστά με 55-59, πέντε λεπτά πριν την λήξη.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν με βολές 4 πόντους και μείωσαν σε 59 – 61, ενώ ο Κοθράς στην αμέσως επόμενη φάση έκλεψε την μπάλα και ισοφάρισε σε 61-61.

Από εκεί και πέρα ο παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Φίλιππο να παραμένει πιο ψύχραιμος και εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην επίθεση των Φαρσαλινών πήρε την νίκη με 71-63.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κοθράς του Φίλιππου με 37 πόντους, ενώ για τον Γυμναστικό ο Γκιουλέκας σημείωσε 19 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Τοπουζίδης με 17.

Διαιτητές: Σιταρίδης – Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα: 19-20, 37-35, 51-47, 71-63

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζιδης, Σισμανης 5(1), Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος 3(1), Τσιακλαγκανος 3, Καβαργυρης, Κοθρας 37(5), Παραπουρας 8(2), Σουτζοπουλος 6, Κανταρκος 9.

Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta (Χάρης Φόρος): Λεπενιώτης 8, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 6(2), Τσιόγκας, Συνετός 2, Τοπουζίδης 17(3), Γκιουλέκας 19, Δέσπος 6, Φιλιππόπουλος 4