Ήττα στο τελευταίο παιχνίδι και τώρα Play Out για τον Α.Σ. Φαρσάλων

Ο Α.Σ. Φαρσάλων ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ με εκτός έδρας ήττα με σκορ 69 – 62 στην έδρα της Νίκαιας 2012 και πλέον στρέφει την προσοχή του στα Play Out τα οποία θα αναγκαστεί να δώσει για να σώσει την κατηγορία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Νίκαια να περνάει μπροστά με εννέα πόντους αρχικά με σκορ 25 – 16, ενώ στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με σκορ 47 – 23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα όντας μπροστά με δεκαπέντε πόντους 60 – 45.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αθλητικός έκανε την αντεπίθεσή του και με επιμέρους σκορ 9 – 18 μείωσε στους 7 (69 – 62).

Πλέον οι Φαρσαλινοί θα αντιμετωπίσουν αρχικά σε παιχνίδι νοκ άουτ εκτός έδρας την Ιωλκία Βόλου αν κερδίσουν θα παραμείνουν στην κατηγορία, αν όμως ηττηθούν θα παίξουν εντός έδρας παιχνίδι με το Αρμένιο με τον νικητή να παραμένει στην Α2 και τον χαμένο να υποβιβάζεται.

Τα Δεκάλεπτα: 25-16, 47-23, 60-45, 69-62.

Α.Σ. Φαρσάλων (Αντώνης Μανετζής): Ζάγκας 27(2),Μάρκος 4, Ζαχαρής 5, Χρόνης 11(1), Θεοχάρης 15(2), Παπατζελίδης, Καλογερόπουλος.