Ανακοίνωσε ο υπ. Περιφερειάρχης Δημ. Κουρέτας τους υποψηφίους της «Πρωτοβουλίας» στην Π.Ε. Λάρισας

Τους υποψήφιους περιφερειακούς συμβούλους που στελεχώνουν το ψηφοδέλτιο του συνδυασμού «Πρωτοβουλία» για την περιφερειακή ενότητα Λάρισας, ανακοίνωσε ο επικεφαλής του συνδυασμού καθηγητής πανεπιστημίου Δημήτρης Κουρέτας σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Πέμπτης στο ξενοδοχείο «Μετροπόλ».

Στη διάρκεια της εκδήλωσης ο κ. Κουρέτας άσκησε κριτική στην περιφερειακή αρχή για το γεγονός ότι η Περιφέρεια Θεσσαλίας κατατάσσεται μόλις μια θέση πριν το τέλος στην απορρόφηση κονδυλίων για αναπτυξιακές και περιβαλλοντικές δράσεις, γεγονός που στερεί – όπως είπε – δυνατότητες από την περιφέρεια και τους ανθρώπους της.

Ο κ. Κουρέτας τόνισε επίσης ότι ο συνδυασμός του προτείνει ένα διαφορετικό μοντέλο ανάπτυξης βασισμένο στην ένταξη της έρευνας και της τεχνολογίας στο μοντέλο παραγωγής, ώστε οι παρεμβάσεις να παράγουν πολλαπλάσιο κοινωνικό και οικονομικό αποτέλεσμα. «Ατμομηχανή της ανάπτυξης μπορεί να γίνει ο πρωτογενής τομέας» είπε ο κ. Κουρέτας, σημειώνοντας παράλληλα πως στόχος πρέπει να είναι η βελτίωση της ποιότητας των παραγόμενων αγροδιατροφικών προϊόντων και η ενίσχυση των εξαγωγών τους.

Παρουσιάζοντας τους υποψήφιους της περιφερειακής ενότητας Λάρισας ο κ. Κουρέτας τόνισε ότι πρόκειται για μια δυναμική ομάδα νέων ανθρώπων, διακεκριμένων στον επαγγελματικό τους χώρο, αλλά και καταξιωμένων στην κοινωνία, που πρεσβεύουν μια  νέα αντίληψη για την πολιτική, την κοινωνία και την ανάπτυξη του τόπου.

ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ

Τα ονόματα των υποψηφίων που ανακοίνωσε ο κ. Κουρέτας είναι:

Αθανασόπουλος Νίκος (Αγρότης, πωλητής λαϊκών αγορών)

Γιαννούσης Γιώργος (Ψυχοθεραπευτής – Οικογενειακός θεραπευτής)

Μακρή Σωτηρίνα (Περιβαλλοντολόγος, Υποψήφια Διδάκτωρ)

Πατούνα Αναστασία (Γεωπόνος)

Διονυσία Τριπολίτου (Κοινωνιολόγος)

Πόπη Κυργιανή (Ελεύθερη Επαγγελματίας)

Πανουσοπούλου Αύρα (Επιχειρηματίας)

Ελεάνα Κόκκα (Βιοτεχνολόγος, Νομικός)

Πούλιος Σωκράτης (Γεωπόνος, MSc)

Μπατζακάκης Δημήτρης (Ιατρός ΩΡΛ)

Μπάκαβου Χρυσούλα (Διαιτολόγος)

Παπανδρέου Νίκος (Ιατρός ΩΡΛ)

Χατζηπαναγιώτου Μένη (Γεωπόνος)

Χριστοδούλου Άλκης (Οδοντίατρος)

Αλαμάνης Κωνσταντίνος (Φοιτητής ΠΑΜΑΚ)

Δημησιάνος Ρέμος (Βιολόγος, PhD)

Σουλούκος Σωτήρης (Συνταξιούχος ΟΤΑ)

Κωστούλα Μαρία (Υπάλληλος Δήμου ΚΙΛΕΛΕΡ)

Ιωάννου Πέτρος (Θεολόγος)

Μηνά Ευαγγελία (Απόφοιτη ΤΕΦΑΑ)

Αβδανάς Μιχάλης (Απόφοιτος ΤΕΙ Ζωικής παραγωγής, Κτηνοτρόφος)