Ήττα στην παράταση για τον Α.Σ.Φαρσάλων..

O Α.Σ. Φαρσάλων γνώρισε την ήττα με σκορ 60 – 61 στην παράταση (σ.σ. για δεύτερο σερί παιχνίδι) στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για την Α2 ΕΣΚΑΘ. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους του B.C. Volos να είναι μπροστά με 7-12, ενώ το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με 20 – 25.

Στο δεύτερο μέρος οι Φαρσαλινοί μείωσαν στο καλάθι 31 – 33. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε επιθετικό κρεσέντο εκατέρωθεν με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με σκορ 49 – 52. Στο σημείο αυτό,  ο Ζάγκας κέρδισε φάουλ σε τρίποντο, εκτέλεσε εύστοχα και τις τρεις βολές και πήγε το παιχνίδι στην παράταση με σκορ 52 – 52. Εκεί και με το σκορ στο 59 – 61 ο Θεοχάρης κέρδισε φάουλ.

Εκτέλεσε εύστοχα την μια βολή, όμως στην δεύτερη βολή αστόχησε και ο Ρούμπας «άγγιξε» την μπάλα μετά από ριμπάουντ με αυτή να καταλήγει στο στεφάνι και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν την συγκλονιστική νίκη στο φινάλε.

Δεκάλεπτα: 7-12, 20-25, 31-33, 52-52κ.α. , 60-61 παρ.

Α.Σ.Φαρσάλων (Μανετζής-Γκουντόπουλος): Θεοχάρης 3, Καλογερόπουλος , Ζάγκας 35 (1), Γκουντόπουλος , Γιαννούλης , Μάρκος 2, Μανετζής , Παπατζελίδης , Χρόνης 1, Ζαχαρής 9(1), Ρούμπας 10.

BC Volos : (Καρακατσούνης Ι.-Καρακατσούνης Κ.)Σταύρου , Μακρής , Καλλέργης 13(1), Εκατομάτης , Στρούμπελος , Λάμπης , Κορεντης , Καλικος 15 (1) , Φιλίππου 10, Πλιάτσικας 23, Λωριδόπουλος, Γκόγκου