Ασταμάτητο “τρένο” ο Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta, “πέρασε” και από τους Μαχητές!!!

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta πήρε φόρα και…»σαρώνει», καθώς οι μπλε το Χάρη Φόρου πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους και το δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» τους και μάλιστα στην έδρα των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων με σκορ 73 – 77.

Η αναμέτρηση στο πρώτο μέρος ήταν για… «γερά νεύρα» με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν σε όλη την διάρκεια του «χέρι – χέρι».

Στην πρώτη περίοδο, οι μπλε παρουσιάστηκαν σοβαροί και πήραν μικρή διαφορά τριών πόντων υπέρ τους (23-26). Στην δεύτερη περίοδο οι Μαχητές πήραν κεφάλι στο σκορ με ένα πόντο (42-41) και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ, είχαν την υπεροχή και αύξησαν την υπέρ τους διαφορά καθώς με σκορ δεκαλέπτου 22 – 14 πέρασαν μπροστά με + 8, με την περίοδο να λήγει με σκορ 64-55.

Οι Φαρσαλινοί στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, “πάτησαν γκάζι”, έβγαλαν τρομερή ενέργεια στην άμυνα τους, δεν άφησαν σε κανένα σημείο τον αντίπαλο να βρει ρυθμό και στην επίθεση πέτυχαν 22 πόντους όντας εύστοχοι και στα «μεγάλα» σουτ με τους Τοπουζίδη, Γκιουλέκα και Λεπενιώτη και με επιμέρους σκορ 22 – 9 πήραν τεράστιο «διπλό» και δείχνουν «αφηνιασμένοι» για την δύσκολη συνέχεια.

Πρώτος σκόρερ για τον Γυμναστικό ο «μπομπέρ» Σωτήρης Γκιουλέκας με 24 πόντους, άξιοι συμπαραστάτες του οι Τοπουζίδης με 17 πόντους και Λεπενιώτης με 16.

Tα Δεκάλεπτα: 23-26, 42-41, 64-55, 73-77

Μαχητές-Πειραματικού (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 3(1),Καραγιαννίδης 6(2), Δήμας 2, Μαυρίδης 11, Χατζημιχαηλίδης 10(1), Κλωνάρας 5, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 23(4), Λαζάρου 6, Ελευθεριάδης 5.

Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta (Φόρος): Λεπενιώτης 16(2), Αναγνωστόπουλος 6(2), Τσιώγκας 3, Συνετός 6(1), Τοπουζίδης 17(3), Γκιουλέκας 24(1), Δέσπος 5, Φιλιππόπουλος.