Έκανε επική ανατροπή, “λύγισε” όμως στην παράταση ο Α.Σ. Φαρσάλων

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με φοβερές διακυμάνσεις ο Κένταυρος Ζαγοράς επικράτησε στην παράταση (73-73κ.α.) , του ΑΣ Φαρσάλων με σκορ 75-85 στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έφτασαν μάλιστα στα μέσα της τρίτης περιόδου ακόμα και στο +18, με το δεκάλεπτο τελικά να τελειώνει στο +14 (43-57).

Στην 4η περίοδο όμως όλα άλλαξαν.

Οι παίκτες του Tσιντσίνη , πίστεψαν ότι αγώνας είχε τελειώσει, αλλά ο A.Σ.Φαρσάλων είχε άλλη γνώμη και με αντεπίθεση διαρκείας με φοβερή ευστοχία κυρίως από το τρίποντο, γύρισε το ματς και πέρασε μάλιστα και μπροστά με 6 πόντους 1,30′ πριν τη λήξη.

Τελικά όμως δεν κατάφερε να πάρει την νίκη , αφού αρχικά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3 πόντους με γκολ φάουλ στα 45″ και ισοφάρισαν με τρίποντο του Καραθανάση στα 12″ πριν το τέλος, στα δευτερόλεπτα που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση!

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα στην παράταση η Ζαγορά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με επιμέρους σκορ 2 – 10 και 75 – 85 τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Γιώργος Γκουντόπουλος με 29 πόντους, ενώ 28 είχε ο Γιώργος Ζάγκας.

Τα Δεκάλεπτα: 18-22, 30-40, 43-57, 73-73, 75-85 παρ.

Διαιτητές: Γεωργούλης – Κίσσας

Α.Σ.Φαρσάλων (Μανετζής – Γκουντόπουλος): Θεοχάρης, Καλογερόπουλος, Ζάγκας 28(4), Γκουντόπουλος 29(4), Μανετζής, Γιαννούλης, Παπατζελίδης, Χρόνης 9(1), Ζαχαρής 5(1), Ρούμπας 4.

Κένταυρος Ζαγοράς (Tσιντσίνης): Ρουσιώτης 4, Λάσκος 4, Κλειτσογιάννης 10(2), Νικολόπουλος 19(2), Βασδέκης 8, Καραθανάσης 24(4), Γαβαλάς 14, Μουχάρεμ 2