Έκανε… “σκόνη” την Νίκη στο… “κάστρο” του!!!

Σε ένα Κλειστό Γυμναστήριο που θύμιζε το “κάστρο” με τον κόσμο να δίνει δυναμικό παρών, ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση στην μεγαλύτερη διάρκεια του και με τρομερή ευστοχία από την γραμμή των 6.75μ έκανε… “σκόνη” την Νίκη Βόλου και πήρε το σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 92 – 76, κερδίζοντας έτσι το Θεσσαλικό ντέρμπι της ουσίας και των εντυπώσεων.

Οι Φαρσαλινοί ξεκίνησαν την αναμέτρηση όντας με το πόδι στο “γκάζι” και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν μπροστά με σκορ 19 – 12. Η Νίκη με δικό της σερί 0 – 10 πέρασε μπροστά με 19 – 22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του κ. Χάρη Φόρου με κύριο… “όπλο” τους την ευστοχία στα τρίποντα και με κύριο εκφραστή τον Βασίλη Τσιώγκα, ο οποίος ευστόχησε σε 4 τρίποντα… έτρεξε ένα σερί 16 – 6 πέρασαν μπροστά με 35 – 28 στα μισά της περιόδου, ενώ συνεχίζοντας τον ίδιο φρενήρη ρυθμό και με μίνι σερί 10 – 7, η λήξη του ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά με δέκα πόντους 45 – 35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Φαρσαλινοί έβαλαν την Νίκη για τα καλά στο παιχνίδι και τον ρυθμό τους, “πυροβολούσαν” τόσο από την γραμμή των 6,75μ., ενώ κυριάρχησαν και κάτω από το καλάθι και στο 25’ το σκορ με 58 – 47.
Η Νίκη όσο και να προσπαθούσε να βρει λύσεις ήταν “εγκλωβισμένη” από τον ρυθμό των Φαρσαλινών οι οποίοι… “έτρεξαν” ένα σερί 12 – 1 και άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στο +21 (70 – 49) με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 72 – 51 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Φαρσαλινοί έπρεπε απλά να συνεχίσουν το απόλυτα δουλεμένο πλάνο τους και να απαντήσουν στην αντεπίθεση της Νίκης Βόλου.

Οι Βολιώτες μείωσαν μέχρι και στους 15 (70 – 58), όμως οι Φαρσαλινοί με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση διατήρησαν μέχρι το τέλος την υπέρ τους διαφορά και πήραν την τεράστια βαθμολογική και ψυχολογική νίκη με σκορ 92 – 76.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Τσιώγκας με 22 πόντους, ενώ 18 είχε ο Λεπενιώτης, 13 ο Γκιουλέκας και 11 ο Δέσπος, σε μια αναμέτρηση στην οποία οι Φαρσαλινοί ευστόχησαν σε 10 τρίποντα.

Τα Δεκάλεπτα: 19 – 22, 48 – 37, 72 – 51, 92 – 76.

Οι Συνθέσεις

Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta (Χάρης Φόρος): Λεπενιώτης 18(1), Φιλιππόπουλος 8, Αλεξόπουλος, Λιούπης, Αναγνωστόπουλος 9(2), Τσιώγκας 22(6), Συνετός 6, Τοπουζίδης 3, Λούτας, Γκιουλέκας 13(1), Φαρμάκης, Δέσπος 11

Νίκη Βόλου(Στρατίκης): Καραγεώργος 7(1), Βερτζάγιας, Γιωτόπουλος 2, Κουτίνας 19, Τσαβές, Τασιούδης 10, Τσώλης 3, Τάσσος 6, Φρουσκλιάς 29(4), Διγενής