“Πλήρωσε” το “μπλάκ άουτ” του δευτέρου δεκαλέπτου ο Γυμναστικός…

Ο Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta γνώρισε την ήττα με σκορ 61 – 79 από τον Φαίακα Κέρκυρας για την 19η αγωνιστική της Β Εθνικής κατηγορίας.

Έτσι οι μπλε παρέμειναν στις 7 νίκες ενώ έχουν και 12 ήττες, με τον Φαίακα να προσπερνά τους Φαρσαλίνους με 2 νίκες ενώ και σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει το “πάνω χέρι”.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για το συγκρότημα του κ. Χάρη Φόρου καθώς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το σκορ ήταν 8-2, ενώ ένα λεπτό πριν την λήξη ήταν μπροστά με 16 – 8.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο 0 – 5 μείωσαν σε 16 – 13 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φαίακας μπήκε “αφηνιασμένος” στο παρκέ, οι Φαρσαλινοί δεν βρήκαν “απαντήσεις” σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 10 – 31 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 18 πόντους (26 – 44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός πίεσε σε όλο το παρκέ, “πάλεψε” αισθητά και κατάφερε να μειώσει σταδιακά την διαφορά μέχρι και στο -6 (46 – 52), με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 46 – 54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” στην αρχή επιμέρους σκορ 0 – 9 έθεσαν τις βάσεις της νίκης και εν τέλει πήραν την νίκη με σκορ 61 – 79.

Πρώτος σκόρερ τόσο της αναμέτρησης όσο και του Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta ήταν ο Σωτήρης Γκιουλέκας με 23 πόντους, ενώ ο Λεπενιώτης με 13 πόντους ήταν επίσης διψήφιος.

Τα Δεκάλεπτα: 16-13, 26-44, 46-54, 61-79

Διαιτητές: Ντούρας-Δημάδης

Οι Συνθέσεις

Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta (Χάρης Φόρος): Λεπενιώτης: 13(2), Χαιριτίδης 8(2), Αλεξόπουλος, Λιούπης, Αναγνωστόπουλος 3(1), Τσιώγκας 9, Συνετός, Τοπουζίδης 2, Λούτας 3, Γκιουλέκας 23 (2), Φαρμάκης, Φιλιππόπουλος.

Φαίακας Κέρκυρας (Γεωργίου-Μούτσος): Κατέχης, Γρίψιος 10(2), Ψαρράς, Νεδέλκος 15(1), Σιώπης 3, Σπιτιέρης 15(2), Πεταλωτής 12(1), Περούλης 8, Νίκας 14(4), Αυγερινός, Χατζόπουλος 2, Ταουσάνης