“Πλήρωσε” το “μπλάκ άουτ” του δευτέρου δεκαλέπτου ο Γυμναστικός…

Ο Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta γνώρισε την ήττα με σκορ 61 – 79 από τον Φαίακα Κέρκυρας για την 19η αγωνιστική της Β Εθνικής κατηγορίας.

Έτσι οι μπλε παρέμειναν στις 7 νίκες ενώ έχουν και 12 ήττες, με τον Φαίακα να προσπερνά τους Φαρσαλίνους με 2 νίκες ενώ και σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει το “πάνω χέρι”.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για το συγκρότημα του κ. Χάρη Φόρου καθώς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το σκορ ήταν 8-2, ενώ ένα λεπτό πριν την λήξη ήταν μπροστά με 16 – 8.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο 0 – 5 μείωσαν σε 16 – 13 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φαίακας μπήκε “αφηνιασμένος” στο παρκέ, οι Φαρσαλινοί δεν βρήκαν “απαντήσεις” σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 10 – 31 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 18 πόντους (26 – 44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός πίεσε σε όλο το παρκέ, “πάλεψε” αισθητά και κατάφερε να μειώσει σταδιακά την διαφορά μέχρι και στο -6 (46 – 52), με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 46 – 54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” στην αρχή επιμέρους σκορ 0 – 9 έθεσαν τις βάσεις της νίκης και εν τέλει πήραν την νίκη με σκορ 61 – 79.

Πρώτος σκόρερ τόσο της αναμέτρησης όσο και του Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta ήταν ο Σωτήρης Γκιουλέκας με 23 πόντους, ενώ ο Λεπενιώτης με 13 πόντους ήταν επίσης διψήφιος.

Τα Δεκάλεπτα: 16-13, 26-44, 46-54, 61-79

Διαιτητές: Ντούρας-Δημάδης

Οι Συνθέσεις

Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta (Χάρης Φόρος): Λεπενιώτης: 13(2), Χαιριτίδης 8(2), Αλεξόπουλος, Λιούπης, Αναγνωστόπουλος 3(1), Τσιώγκας 9, Συνετός, Τοπουζίδης 2, Λούτας 3, Γκιουλέκας 23 (2), Φαρμάκης, Φιλιππόπουλος.

Φαίακας Κέρκυρας (Γεωργίου-Μούτσος): Κατέχης, Γρίψιος 10(2), Ψαρράς, Νεδέλκος 15(1), Σιώπης 3, Σπιτιέρης 15(2), Πεταλωτής 12(1), Περούλης 8, Νίκας 14(4), Αυγερινός, Χατζόπουλος 2, Ταουσάνης

Κάντε εγγραφή στο κανάλι μας για να βλέπετε πρώτοι όλα τα νέα βίντεο!