Άγγιξε την νίκη ο Γ.Σ.Φαρσάλων

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta ηττήθηκε στο «νήμα» με σκορ 83 – 80 στην έδρα του Στρατώνι για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή του ντέρμπι οι Φαρσαλινοί ήταν μπροστά στην αρχή της αναμέτρησης, η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες απόλυτα ισόπαλες, στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 10 πόντους, ο Γυμναστικός ισορρόπησε το παιχνίδι και 5′ πριν την λήξη ήταν πίσω με έναν πόντο (72-71), όμως στο τέλος η ομάδα του Στρατώνι πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 83 – 80.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και παίζοντας συγκεντρωμένα σε άμυνα και επίθεση ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια, με την λήξη να τον βρίσκει μπροστά με σκορ 18-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση η οποία ήταν ούτως ή άλλως ντέρμπι και η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 44-44 και απόλυτη ισορροπία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Στρατώνι ήταν αυτό που βρήκε το μομέντουμ της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 24-14 πέρασαν μπροστά με 10 πόντους (68-58).

Οι Φαρσαλινοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έτοιμοι να τα δώσουν όλα για να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης. Με επιμέρους σκορ 4-13 στα πρώτα πέντε λεπτά έφτασαν το παιχνίδι στον πόντο (72-71).

Από εκεί και έπειτα η αναμέτρηση πήγαινε συνεχώς πόντο, πόντο.Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε καλάθι δύο πόντων με το σκορ στο 81-80 και πήραν αέρα τριών πόντων (83-80). Οι παίκτες του κ. Φόρου έκαναν την επαναφορά ο Τσιώγκας σούταρε για τρεις όμως αστόχησε και έτσι το Στρατώνι πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 83-80.

Πρώτος σκόρερ για τους Φαρσαλινούς ο Γκιουλέλας με 22 και ακολούθησε ο Λεπενιώτης με 20, ενώ για τους γηπεδούχους ο Δοξάκης με 20 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 18 – 23, 44 – 44, 68 – 58, 83 – 80

Στρατώνι (Μύθου): Δοξάκης 20 (3) Μπουρδάνος 3 (1), Κολοκοτρώνης 5 (1), Δημητράκας 2, Σιδεροηλίας 5, Μπέγας 13 (2), Γκοτζαγιάννης 6, Φλιάτης 6 (1) Πολυτόπουλος 8 (1), Δασκαλόπουλος 15 (1), Γεωργιάδης, Μπόκιος

Γ.Σ. Φαρσαλών Krousta (Φόρος): Λεπενιώτης 20 (1) Χαιρετίδης 9 (1), Αναγνωστόπουλος 10 (2), Συνετός 2, Λούτας 9 (3), Γκιουλέκας 22 (1) Φιλιππόπουλος 8, Τσιώγκας, Τοπουζίδης, Φαρμάκης.