Εύκολη επικράτηση του Γ.Σ.Φαρσάλων

Άνετη νίκη στην έδρα του σημείωσε ο Γ.Σ.Φαρσάλων Krousta,  απέναντι στον Έσπερο Λαμίας με σκορ 79 – 66, χωρίς να απειληθεί από την αρχή της αναμέτρησης και με μεγάλο απόντα τον Δημ. Δέσπο, ο οποίος είναι τραυματίας και δεν τον είχε στην διάθεση του ο προπονητής Χάρης Φόρος.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν στα πρώτα λεπτά πόντο – πόντο στο σκορ, με τους μπλε να παίρνουν μια διαφορά 4 πόντων στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (19-15). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά παίζοντας ωραίο και θεαματικό μπάσκετ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με μια διαφορά 12 πόντων (43-31).

Στην επανάληψη η υπεροχή των Φαρσαλινών συνεχίστηκε θέλοντας να αυξήσουν τη επιμέρους διαφορά ανοίγοντας και άλλο την ψαλίδα στην 3η περίοδο, στο +17 αυτή την φορά. Στην τέταρτη περίοδο συνεχίστηκε η υπεροχή του Γ.Σ.Φαρσάλων ο οποίος προσπάθησε και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά εως και τους 23 πόντους, εν τέλει όμως το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο +13 (97-66).

Τα δεκάλεπτα : 19-16, 43-31, 69-52, 79-66

Διαιτητές: Σιμητόπουλος – Aγραφιώτης.

Γ.Σ.Φαρσάλων Krousta (Φόρος): Λεπενιώτης 8, Χαιρετίδης 8, Αλεξόπουλος , Λιούπης Φιλιππόπουλος 10, Τσιώγκας 8(2), Αναγνωστόπουλος 5(1), Τοπουζίδης 15(2), Συνετός 6, Γκιουλέκας 17(3), Φαρμάκης , Λούτας 3(1).

Έσπερος Λαμίας (Τσουκαλαδέλης): Στογίλκοβιτς 8(2), Ρούζιος 4, Μπερτσιμάς, Πάππος 2, Κατσαρές 14(2), Παπανικολάου , Φύκας 12(2), Αργύρης , Παπαργυρόπουλος 9, Μάντζουκας 3(1), Τεπετίδης 15(2), Ολύμπιος.