Ήττα στην Χαλκηδόνα για τον Γυμναστικό

Την ήττα γνώρισε ο Γ.Σ.Φαρσάλων Krousta στην έδρα της Χαλκηδόνας, με σκορ 51-50, χάνοντας την νίκη, στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο κινήθηκαν κοντά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να λήγει σε 16-14. Ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, όπου οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι, μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια σε απόλυτη ισορροπία (28-28). Στην τρίτη περίοδο, η Χαλκηδόνα πήρε μια διαφορά 7 πόντων (36-29), στα πρώτα λεπτά, με το δεκάλεπτο να λήγει σε 43-37.

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο της αναμέτρησης, ο Γυμναστικός πετυχαίνοντας καλάθια με Γκιουλέκα, Χαιρετίδη, Φιλιππόπουλος και Συνετό,  ψαλίδισε την διαφορά στον πόντο σε 46 – 45, στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι, θα ανεβάσουν την διαφορά με τρίποντο σε 49-45, ενώ στην επόμενη επίθεση από την γραμμή των βολών ο Χρ. Αναγνωστόπουλος, με μια εύστοχη βολή θα μειώσει σε 49-46. Στα τελευταία δυο λεπτά ο Γκιουλέκας θα κερδίσει φάουλ και από την γραμμή των βολών θα κάνει το 49-48, ενώ στην επόμενη επίθεση η Χαλκηδόνα θα κερδίσει φάουλ από τον Χαιρετίδη, όπου θα την στείλει στις βολές ανεβάζοντας το σκορ σε 51-48. Η απάντηση θα έρθει με γρήγορο λέι απ από τον Λεπενιώτη κάνοντας το 51-50. Στην επόμενη επίθεση οι Φαρσαλινοί θα “βγάλουν” καλή άμυνα, βαζοντας τους, σε θέση ισχύος, με το ρολόι να δείχνει να υπολείπονται 22 δευτερόλεπτα. Ο Λεπενιώτη θα κάνει επίθεση, στα 6 δευτ. πριν την λήξη,  θα του κλεψουν την μπάλα με τον Γ.Σ Φαρσάλων να κάνει φάουλ  2 δευτ.πριν το τέλος, στελνοντας τους γηπεδούχους στις βολές, όπου θα αστοχήσουν και στις δυο. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο Γκιουλέκας θα σουτάρει από μακριά, μη βρίσκοντας καλάθι, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 51-50.

Δεκάλεπτα: 16-14, 28-28, 43-37, 51-50

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Εκίζογλου

Χαλκηδόνα / Προποντίς (Τέντσος): Σπύρας, Μαρκίδης, Δανάκης 17 (2), Τσακαλέρης 9, Παπαδόπουλος, Λαΐδης, Μυλωνίδης 13 (1), Κούτε, Γιαννόπουλος, Δελίδης 8 (2), Σικαλίδης 4 (1), Φυλακτός,

Γ.Σ.Φαρσάλων krousta(Φόρος): Λεπενιώτης 7, Χαιρετίδης 2, Λιούπης Φιλιππόπουλος 2, Τσιώγκας 3 (1), Αναγνωστόπουλος 11 (1), Τοπουζίδης 9 (1), Γκιουλέκας 11 (1), Δέσπος 3, Λούτας, Φαρμάκης.