Πήρε το ροζ φύλλο “ανάσας” και ψυχολογίας ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων!

Ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων έσπασε το “ρόδι”και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο με σκορ 63 – 51 κόντρα στην Δήμητρα Ευξεινούπολης και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

Με αυτή την νίκη οι Φαρσαλινοί έφτασαν τους 16 βαθμούς και με ρεκόρ 3 νίκες και 10 ήττες βρίσκονται στην όγδοη θέση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16 – 13 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ζάγκα να ευστοχεί σε δυο τρίποντα και να δίνει στο Αθλητικό προβάδισμα 7 πόντων (22 – 15).

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με δική τους αντεπίθεση με σκορ 22 – 23, όμως οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας ισόπαλες με σκορ 27 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αθλητικός μπήκε με τρομερή προσήλωση στην άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές, χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το γεγονός ότι “έτρεξε” ένα σερί 11 – 4 και βρέθηκε μπροστά με σκορ 40 – 31, ενώ η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα των Φαρσάλων μπροστά με 45 – 34 και επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 18 – 7.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Δήμητρα πίεσε για την μείωση του σκορ, όμως με δυο τρίποντα του Μάρκου και ένα από τους Γκουντόπουλο και Ρούμπα σε καίρια χρονικά σημεία οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στο +16 (60 – 44), 2′ πριν την λήξη.

Στο τέλος οι Αντώνης Μανετζής και Γιώργος Γκουντόπουλος πέρασαν στο παρκέ και την “νέα φουρνιά” του Α.Σ. Φαρσάλων και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 63 – 51 και τον Α.Σ.Φ να πανηγυρίζει ένα σημαντικό τρίποντο.

Πρώτος σκόρερ του Αθλητικού ήταν ο Γιώργος Ζάγκας με 19 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Γκουντόπουλος με 17 και Μάρκος με 13.

Τα Δεκάλεπτα: 16 – 13, 27 – 27, 45 – 34, 63 – 51.

Η Σύνθεση:

A.Σ.ΦAPΣAΛΩN(MANETZHΣ ANT./ ΓKOYNTOΠOYΛOΣ): Θεοχάρης, Καλογερόπουλος, Zάγκας 19(2), Γκουντόπουλος 17(2), Γκριτζαλής 3(1), Μάρκος 13(3), Mανετζής, Παπατζελίδης, Xρόνης 4, Γιαννούλης, Pούμπας 7(1).