Με βροχή διεξήχθη ο 6ος Αχίλλειος Άθλος στα Φάρσαλα

Με βροχή διεξήχθη την Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018, στα Φάρσαλα, για έκτη συνεχόμενη χρονιά  ο «6ος ΑΧΙΛΛΕΙΟΣ ΑΘΛΟΣ» – ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ, με την συμμετοχή πάνω από 200 αθλητών στις δύο κατηγορίες 21,1 και 5,2 χιλιομέτρων, οι οποίοι αψήφησαν το κακό καιρό. Ο παιδικός αγώνας 1.000 μέτρων καθώς και ο «2ος Δρόμος Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος 4,1 χλμ.» του Σαββάτου ακυρώθηκαν, λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

Η εκκίνηση δόθηκε στις 9:30 π.μ. από το Πάρκο Απιδανού και ο τερματισμός στην πλατεία Δημαρχείου (Άγαλμα Αχιλλέα). Τον αγώνα οργάνωσαν ο Δήμος Φαρσάλων και ο Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού Κοινωνικής Προστασίας Αλληλεγγύης Δήμου Φαρσάλων (Ο.Π.Α.Κ.Π.Α.Δ.Φ.), σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού – Υπεραποστάσεων (ΕΟΣΛΜΑ-Υ).

Η διαδρομή των 21,1 χλμ. που ακολούθησαν οι αθλητές, που συμμετείχαν στον αγώνα ήταν: Εκκίνηση -> Φάρσαλα , Πηγές Απιδανού ποταμού -> οδός Θέτιδος προς Λαμία -> οδός Λαμίας -> Αρχαϊκός Θολωτός Τάφος -> δεξιά οδός Αθηνών -> οδός Λαρίσης αριστερά προς Λάρισα (Πεδιάδα των Φαρσάλων – Σιδηροδρομική Γραμμή – Βασιλί – Γέφυρα Ενιπέα – Δενδράκια) -> Μετά το εργοστάσιο «ΕΠΙΛΕΚΤΟΣ» δεξιά προς Βαμβακού -> Βαμβακού -> Ρευματιά -> Ρευματιά (τελευταίος δρόμος δεξιά) -> οδός Βόλου – Φαρσάλων -> οδός Βόλου – Φαρσάλων δεξιά προς Φάρσαλα -> Φάρσαλα, οδός Βόλου -> οδός Θέτιδος δεξιά -> οδός Λαρίσης αριστερά -> Τερματισμός Πλατεία Δημαρχείου – Άγαλμα Αχιλλέα.

Κατά μήκος της διαδρομής υπήρχαν σταθμοί υποστήριξης των δρομέων, στην εκκίνηση στον τερματισμό και στους ενδιάμεσους σταθμούς, διατίθετο εμφιαλωμένο νερό, ενώ σε όλους τους αθλητές που τερμάτισαν δόθηκαν συλλεκτικά μετάλλια και αναμνηστικά. Για έκτη συνεχή χρονιά τερμάτισε 82χρονος Γ. Θέμελης αθλητής από τα Τρίκαλα, στον ημιμαραθώνιο.

Οι απονομές στους νικητές και τις νικήτριες της γενικής κατάταξης και των επί μέρους ηλικιακών κατηγοριών έγιναν στις 12:40 το μεσημέρι στη πλατεία Δημαρχείου (Άγαλμα Αχιλλέα).

Nικητές του ημιμαραθωνίου ήταν οι εξής αθλητές: Νικόλας Σκούταρης  1:21:08 (ανεξάρτητος), Φάνης Κατσίκας 1:21:52 (Συλλογος Δρομέων Φθιώτιδας “Τραχίνα”), Κοσμάς Κωνσταντινίδης 1:24:19 (ανεξάρτητος), στις γυναίκες οι αθλήτριες, Βασιλική – Μαρία Ελευθερίου 1:38:12 (Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου), Μαρία Κουμαντζέλη 1:42:09 (ανεξάρτητη) και η Κατερίνα Γκερλή (ΣΔΥ Αγιάς) με χρόνο 1:48:50.

Την ίδια μέρα παράλληλα με τον «6ο ΑΧΙΛΛΕΙΟ ΑΘΛΟ» ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΔΡΟΜΟ, διοργανώθηκε, ο αγώνας δρόμου 5,2 χλμ. Η εκκίνηση έγινε από το Πάρκο Απιδανού και η απόσταση του αγώνα ήταν 5.200 μέτρα. Για πρώτη φορά αυτός ο αγώνας είχε διαγωνιστικό χαρακτήρα και χρονομέτρηση. Σε όλους του συμμετέχοντες δόθηκαν μετάλλια και αναμνηστικά.

Μεγάλη ήταν η συνεισφορά των εθελοντών (πολιτών και εργαζομένων του Δήμου Φαρσάλων) που εργάστηκαν για την πραγματοποίηση του 6ου Αχίλλειου Άθλου. Επίσης, πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Αστυνομικού Τμήματος Φαρσάλων, της πυροσβεστικής,  του Κέντρου Υγείας Φαρσάλων, των γιατρών (Κ. Λιούπη, Μ. Αντωνιάδη, Στ. Κριαρά), των προσκόπων και της Εθελοντικής Ομάδας Διάσωσης & Υγειονομικών Αποστολών.

Η Οργανωτική Επιτροπή του 6ου Αχίλλειου Άθλου αποτελούνταν από τους : Δερλό Κων/νο – Πρόεδρο Ο.Π.Α.Κ.Π.Α. Δήμου Φαρσάλων, Παύλου Βάια – Πρόεδρο Δημοτικής Κοινότητας Φαρσάλων και Γούλα Νικόλαο – Πρόεδρο ΕΟΣΛΜΑ-Υ.

Για ακόμη μια χρονιά ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Λάρισας, αναδείχθηκε η πολυπληθέστερη ομάδα με την μεγαλύτερη συμμετοχή, όπου και παρέλαβε το βραβείο ο πρόεδρος Απόστολος Γούλας. Επίσης δυναμική συμμετοχή είχε η Φαρσαλινή ομάδα FARSALA RUNNING TEAM, καθώς και αθλητές Φαρσαλινών συλλόγων όπως: του Αχιλλέα Φαρσάλων, Αναγέννησης Φαρσάλων, Γυμναστικού Συλλόγου Φαρσάλων, Αθλητικού Συλλόγου Φαρσάλων, Ακαδημίας Φαρσάλων, Ολυμπιακού Αμπελιάς, Αγίου Γεωργίου Φαρσάλων και της Θύελλας Βασιλή.

Τον αγώνα παρακολούθησαν πλήθος κόσμου και επισήμων.