Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις ο Γυμναστικός

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του, προσπέρασε δυσκολίες που αντιμετώπισε τόσο πριν την έναρξη της αναμέτρησης (σ.σ. ο Σωτήρης Γκιουλέκας ήταν απών ελέω τραυματισμού) αλλά και κατά την διάρκεια της αναμέτρησης καθώς οι Τοπουζίδης, Δέσπος και Χρήστος Αναγνωστόπουλος αποβλήθηκαν, στρίμωξε στα… “σχοινιά” τον Ερμή Αγιάς ο οποίος αγωνίζεται στην Α2 Εθνική κατηγορία, όμως εν τέλει υπέκυψε στην παράταση και δέχθηκε την ήττα με σκορ 74 – 83.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους αγωνίστηκαν χωρίς τους Κόμματο και Νταλό.

Όσο αναφορά την αναμέτρηση ο Ερμής ξεκίνησε στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατήρησε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (11-16).

Η συνέχεια ωστόσο ανήκε εξ ολοκλήρου στο συγκρότημα του Χάρη Φόρου καθώς αρχικά με ένα επιμέρους 5-2 οι μπλε μείωσαν σε 16-18 (στο 13’), ενώ στη συνέχεια με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 πήραν διαφορά στο σκορ με 27-18 (στο 16’).

Η μεγαλύτερη διαφορά για την ομάδα του Γυμναστικού καταγράφηκε στο 17’ (30-19) μετά το τρίποντο του Αναγνωστόπουλου.

Ο Ερμής κατάφερε να μειώσει σε 37-33 στο 19’ με τους Σπυρόπουλο και Τζόλο για να λήξει το ημίχρονο με 39-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ (50-41 στο 25’), ωστόσο κάπου εκεί οι Τριανταφύλλου και Τσιαμπαλής με δύο τρίποντα και ο Τζόλος με γκολ φάουλ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (50-50 στο 28’).

Ο Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta με ένα σερί 5-0 έφτασε στο 55-50 για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με 55-52.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΣ Φαρσάλων έχασε τον Δέσπο ο οποίος αποβλήθηκε μετά από ένα αντιαθλητικό φάουλ και μία τεχνική ποινή.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Τριανταφύλλου για τον Ερμή ο οποίος ισοφάρισε σε 55-55. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από τον Αναγνωστόπουλο (58-55), ενώ ο Συνετός με ένα λέι απ στη συνέχεια έγραψε το 60-55 (στο 32’).

Οι παίκτες του κ. Πέρκου αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 1 – 7 πέρασαν μπροστά με 61-62 στο 37’.

Οι μπλε με τους Χαιρετίδη και Λεπενιώτη κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με 65-62, αλλά ο Τσούμας με ένα καθοριστικό τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (65-65 στο 39’).

Ο Αναγνωστόπουλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων ενώ 4’’ πριν την λήξη ο Τζόλος έκανε βήματα και η κατοχή πέρασε στον Γυμναστικό, όμως ο Λεπενιώτης έχασε την κατοχή και έτσι ο Ερμής εκδήλωσε την τελευταία επίθεση με τον Σπυρόπουλο στα 2’’ πριν το τέλος να επιχειρεί τρίποντο αλλά είναι άστοχος και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Στην πρώτη φάση της παράτασης ο Σπυρόπουλος με γκολ φάουλ έδωσε το προβάδισμα στον Ερμή (65-68), ενώ στην συγκεκριμένη φάση αποβλήθηκε ο Χρήστος Αναγνωστόπουλος με 5ο φάουλ.

Ο Τσούμας με εύστοχο τρίποντο στο 42’ πέτυχε το 67-71.

Ενώ ο Τόζιος με ένα δίποντο και ένα τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +9 για τον Ερμή (67-76 στο 43’).

Σε εκείνο το σημείο οι μπλε έδειξαν σημάδια αντίδρασης και με τους Φιλιππόπουλο και Τσόγκα μείωσαν σε 71-76, ενώ ο Συνετός με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε στους τρεις (74-77), 1’30’’ πριν το τέλος.

Ο Τριανταφύλλου με εύστοχο τρίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα ασφαλείας στον Ερμή Αγιάς (74 – 80).

Ο Λεπενιώτης αστόχησε σε δικό του σουτ τριών πόντων και εν τέλει ο Τριανταφύλλου διαμόρφωσε το τελικό 74 – 83).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έχασαν από έναν παίκτη και συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι τον Τοπουζίδη και οι φιλοξενούμενοι τον Τσιλούλη οι οποίοι αποβλήθηκαν καθώς διαπληκτίστηκαν μεταξύ τους.

Γ.Σ. Φαράλων Krousta (Χάρης Φόρος): Λεπενιώτης 15(1), Χαιρετίδης 8, Αλεξόπουλος, Λιούπης , Αναγνωστόπουλος 17(4), Τσόγκας 11(1), Συνετός 10(1), Τοπουζίδης , Λούτας , Φιλιππόπουλος 7, Φαρμάκης , Δέσπος 3.

Ερμής Αγιάς (Στέφανος Πέρκος): Τόζιος 17(1), Τσιαμπαλής 11(3), Μηλιώνης , Τσιλούλης , Σπυρόπουλος 18(1), Τζόλος 10, Βρεττάς , Νταλός 3(1), Τριανταφύλλου 12(2), Τσιούλκας , Τσούμας 3(1), Λόλας 9.