Την Κυριακή ο τελικός στο 5×5 στην κατηγορία παίδων

Στην δεύτερη εβδομάδα του βρίσκεται το 14ο Πρωτάθλημα 5Χ5 που διοργανώνει ο ΟΠΑΚΠΑ Δ.Φ.

Την Κυριακή 8 Ιουλίου και ώρα 21:00 θα διεξαχθεί ο τελικός του πρωταθλήματος Παίδων ανάμεσα στους Noobades και τους Χαβαλέδες.

Τα πρωταθλήματα Εφήβων και Αδρών βρίσκονται στην φάση των ομίλων με το ενδιαφέρον να είναι στα… «κόκκινα».

Στους ημιτελικούς του Παιδικού Πρωταθλήματος είχαμε αρκετές συγκινήσεις, δύο όμορφα παιχνίδια και εν τέλει Noobades και Χαβαλέδες ξεπέρασαν το εμπόδιο των Ότι Να Ναι και των Greek Warriors και θα βρεθούν αντιμέτωπες στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Στον πρώτο ημιτελικό οι Noobades χρειάστηκαν την παράταση ώστε να πάρουν την πρόκριση με σκορ 3-5 (3-3) κανονική διάρκεια αγώνα.

Στην αρχή της αναμέτρησης οι Ότι Να Ναι κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα, όμως οι Noobades κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά με 3-2.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Ότι Να Ναι πέτυχαν την ισοφάριση και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί οι Noobades με δύο τέρματα πέτυχαν το 5-3 και πήραν την πρόκριση στον τελικό.

Σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Βουτσιλάς 2 γκολ, Ζιώζιας 2 γκολ και Μπιζούλας 1 γκολ.

Ενώ για τους Ότι Να Ναι τα τέρματα πέτυχαν Μπασδάνης 2 γκολ και Καπετάνος Δημήτρης 1 γκολ.

Στον δεύτερο κατά σειρά ημιτελικό οι Χαβαλέδες επικράτησαν με σκορ 8-3 των Greek Warriors.

Αρχικά οι Greek Warriors κατάφεραν να περάσουν μπροστά με σκορ 2-0, όμως οι Χαβαλέδες κατάφεραν να ισοφαρίσουν άμεσα και με ένα πολύ όμορφο μακρινό μονοκόμματο σουτ του Σκουμποτή πέρασαν μπροστά με 3-2.

Ενώ στην συνέχεια κατάφεραν να αυξήσουν το υπέρ τους σκορ και να πάρουν την πρόκριση με σκορ 8-3.

Για τους Χαβαλέδες 3 γκολ πέτυχε ο Σακελλαρίου και ο Σκουμποτής ενώ οι Μπίνας και Χρόνης πέτυχαν από 1 τέρμα.

Ενώ από τους Greek Warriors δύο τέρματα πέτυχε ο Νταφόπουλος και ένα ο Κάψος.

Αναλυτικά οι βαθμολογίες των ομίλων σε έφηβους και άνδρες.