Του στοίχισε η επιμέρους αδράνεια και τα “φαλτσοσφυρίγματα”…

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων γνώρισε την ήττα με σκορ 70-84 από την ομάδα του Πευκοχωρίου στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής στον Βόρειο όμιλο της Β Εθνικής κατηγορίας.

Έτσι ο Γυμναστικός έχει 37 βαθμούς και ρεκόρ 11 νίκες και 15 ήττες όντας στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα δέκα πόντων 10-20.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα μίνι σερί 8-2 μείωσαν σε 18-22 με την λήξη της περιόδου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με 24-31.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είδαν τους διαιτητές της αναμέτρησης να φορτώνουν με τρία φάουλ τους Μακρή, Χρήστο Αναγνωστόπουλο, Γιώργο Αναγνωστόπουλο και Ντίνο με αποτέλεσμα οι “πονοκέφαλοι” για τον Χάρη Φόρο να είναι πολλοί.

Παρά την εξέλιξη αυτή οι γηπεδούχοι κατάφεραν τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου να μειώσουν στον πόντο 38-39, ενώ 2,30 πριν την λήξη με τρίποντο του Χαιρετίδη η αναμέτρηση ήταν ισόπαλη με 41-41.

Εν τέλει η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με τρεις πόντους 49-52.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι μπλε σημείωσαν μόλις πέντε πόντους ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 15 αυξάνοντας έτσι την υπέρ τους διαφορά στο +13 (54-67).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μειώσουν την διαφορά, όμως στο 5ο λεπτό με το σκορ στο 63-74, ο πάγκος του Γυμναστικού δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αυξήσουν εκ νέου την υπέρ τους διαφορά.

Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες σκόραραν αμφότερες με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν το ροζ φύλλο με σκορ 70-84.

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Θεοδώρου

Δεκάλεπτα: 24 -31, 49 -52, 54 -67, 70 -84

Γ.Σ. Φαρσάλων (Φόρος): Νικολόπουλος 13(2), Ντίνος 2, Σαββίδης, Χαιρετίδης 11(2), Αναγνωστόπουλος Χ 18(4), Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 13(1), Λούτας, Λιούπης 2, Καραδημας 1, Μακρής 10

Ευρώπη Πευκ.  (Μελετιάδης): Αμπατζίδης 6(2), Tσιμπής  3, Λαζαρίδης, Tζουβάρας 6, Mαυρίδης 13, Καραμπέκης 4, Kιγμέτογλου 22(1), Σικαλίδης , Θεοδωρίδης 12, Δανάκης 18(3)