Ήττα από τον πρωτοπόρο Χαρίλαο Τρικούπη για τον Γυμναστικό Σύλλογο Φαρσάλων

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων γνώρισε την ήττα με σκορ 62-80 κόντρα στον πρωτοπόρο του ομίλου Χαρίλαο Τρικούπη.Έτσι οι μπλε έπειτα από 26 αγώνες μετράνε 11 νίκες και 14 ήττες και βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη έκανε “εκρηκτική” εκκίνηση και στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας όμως και την βοήθεια των διαιτητών καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο σφύριζαν μονίμως υπέρ των φιλοξενούμενων “έχτισε” μια διαφορά η οποία έφτασε τους είκοσι πόντους (8-28) σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Γυμναστικός έδειξε ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο κυρίως στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι αρχικά έτρεξαν ένα σερί 20-10 με το οποίο και κατάφεραν να μειώσουν αρχικά σε 28-38 και εν συνεχεία σε 31-41 τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Μάλιστα οι παίκτες του κ. Φόρου έριξαν και σε μονοψήφιο νούμερο την διαφορά καθώς ένα λεπτό πριν την λήξη με εύστοχο γκολ φάουλ του Γιώργου Αναγνωστόπουλου μείωσαν στους οκτώ (33-41).

Οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο 0-5 πήραν και πάλι διψήφια διαφορά και εν τέλει η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τον Γυμναστικό πίσω με δεκατρείς πόντους (33-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι μπλε δεν κατάφεραν να συνεχίσουν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να παίρνουν εκ νέου τον έλεγχο της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 5-10 αρχικά κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 18 πόντους (38-56).

Οι διαιτητές της αναμέτρησης απέβαλαν με δεύτερη τεχνική ποινή τον Νικολόπουλο (σ.σ είχε μια από το πρώτο μέρος), οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 18 (47-65).

Ίδια ήταν η εικόνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Χαρίλαο να παίρνει το ροζ φύλλο με σκορ 62-80.

Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Τζίμα

Δεκάλεπτα: 8-28, 33-46, 47-65, 62-80

ΓΣΦ (Φόρος): Νικολόπουλος, Ντίνος, Σαββίδης 2, Χαιρετίδης, Αναγνωστόπουλος Χ. 9 (2), Σιόλογκας 15, Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 18, Λιούπης 5 (1), Καραδήμας, Μακρής 13

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚ. (Δημητριάδης) Γυφτάκης, Βουρνάς 8, Ντόβας 9 (2), Ξηρός 2, Μουράτογλου 1, Σταυρόπουλος 8, Περρωτής 22, Καραγκιολίδης 7, Αδαμόπουλος 6, Πολίτης 17 (3)