Νίκη στην παράταση για τον Γ.Σ.Φαρσάλων

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο εκτός έδρας ανεπιτυχή αποτελέσματα καθώς έκαμψε στο Κλειστό Γυμναστήριο των Φαρσάλων την αντίσταση της ομάδος του Στρατώνι με σκορ 82-76, στην παράταση με την κανονική διάρκεια να λήγει ισόπαλη με σκορ 68-68.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους παίκτες του κ. Φόρου να έχουν τον απόλυτο έλεγχο τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και βρέθηκαν μπροστά με εννέα πόντους (17-9).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και με επιμέρους σκορ 12-21 έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισοπαλία (29-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι μπλε κατάφεραν εκ νέου να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και να χτίσουν και πάλι μια υπέρ τους διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους έξι πόντους (49-43) στην λήξη της περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν εκ νέου τον αγώνα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με σκορ 68-68.

Εκεί αρχικά οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν ισόπαλες, ο Γυμναστικός πέρασε μπροστά με εύστοχο τρίποντο του Χρήστου Αναγνωστόπουλου (74-72) τρία λεπτά πριν την λήξη, ενώ με ακόμη ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων του Νικολόπουλου και μια εύστοχη βολή του ίδιου παίκτη, έχτισε ένα μίνι σερί 7-0 και πήρε προβάδισμα έξι πόντων (78-72).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν άμεσα σε 78-76, όμως ο Σιόλογκας πέτυχε το κρίσιμο καλάθι και έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (80-76) λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην επόμενη επίθεση τους με αποτέλεσμα ο Γυμναστικός να πάρει την νίκη με σκορ 82-76.

Πρώτος σκόρερ της ομάδος του κ. Χάρη Φόρου ήταν ο Σιόλογκας με 19 πόντους, ενώ 18 σημείωσε ο Νικολόπουλος, 17 ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος και 12 ο Χρήστος Αναγνωστοπουλος.

Δεκάλεπτα: 17-8, 29-29, 49-43, 68-68 κα 82-76

Γ.Σ.Φ.(Φόρος): Νικολόπουλος 18 (3), Ντίνος 4, Σαββίδης 5, Αναγνωστόπουλος Χ. 12(2), Σιόλογκας 19, Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 17(2), Λούτας, Λιούπης, Καραδήμας, Μακρής 5, Χαιρετίδης 2

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Χατζούλης): Σπύρας 2, Μητσάκης 5 (1), Καραμανώλης 3(1), Δελλίδης 11 (2), Φλιάτης Ι. 5, Λευκαδίτης 7, Φλιάτης Γ. 5, Πολιτόπουλος 15 (3), Δασκαλόπουλος 23 (1), Σερέτης, Στοίτης, Πανόπουλος