Σκορ, θέαμα και νικητής ο Αθλητικός στο Φαρσαλινό ντέρμπι

Ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων αναδείχθηκε νικητής του Φαρσαλινού ντέρμπι της Α2 ΕΣΚΑΘ κατηγορίας με σκορ 82-69 κόντρα στην Κ21 του Γυμναστικού Συλλόγου Φαρσάλων.

Με αυτή την νίκη οι κίτρινοι “κλείδωσαν” σε μεγάλο ποσοστό την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία.

Η αναμέτρηση ήταν από την αρχή άκρως παραγωγική με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-21 υπέρ του Γυμναστικού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 25-24 όμως οι μπλε πήραν εκ νέου το προβάδισμα με σκορ 27-32, στο 7′.

Ο Αθλητικός με επιμέρους σκορ 10-5 έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (37-37), δυόμιση λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Ενώ με ένα μίνι σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 43-37, για να λήξει έτσι το πρώτο ημίχρονο.
Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να συνεχίσουν το σερί τους το οποίο έφτασε μέχρι και το 14-0 και σκορ 51-37 στα πρώτα τρία λεπτά.

Ο Αθλητικός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τρία λεπτά πριν την λήξη ήταν μπροστά με 14 πόντους (64-50).

Εν τέλει η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Αντώνη Μανετζή μπροστά με σκορ 71-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός έκανε ένα γρήγορο 0-9 και μείωσε στους εννέα πόντους (71-62) στο πρώτο ενάμιση λεπτό.

Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία και κατάφεραν με επιμέρους σκορ 9-3 να βρεθούν στο +15 (80-65), 5′ πριν την λήξη του αγώνα.
Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τον Αθλητικό να παίρνει το σημαντικό ροζ φύλλο με σκορ 82-69.

Στο τέλος του αγώνα οι δύο ομάδες αγκαλιάστηκαν στο κέντρο του γηπέδου και γνώρισαν την αποθέωση απο τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο, ανταποδίδοντας το χειροκρότημα.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Γιώργος Ζάγκας και Κώστας Ρούμπας με 27 πόντους έκαστος, ενώ ακόμη 12 έβαλε ο Αντώνης Μανετζής και 10 ο Γιώργος Γκουντόπουλος.

Τα Δεκάλεπτα: 20-21, 43-37, 71-56, 82-69

Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων (Αντώνης Μανετζής): Θεοχάρης 2, Ζάγκας 27(1) , Γκουντόπουλος 10(2), Γκρίτζαλης, Μάρκος, Μανετζής Α. 12(2) , Χρόνης, Ζαχαρής 4, Ρούμπας 27 (2).

Κ21 Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων (Σωτήρης Ρίζος): Παπαγεωργίου, Ερελιάδης, Αλεξόπουλος, Βασιλείου, Λιούπης, Μπακαλόπουλος, Συνετός , Ταστεμίρογλου , Δημόπουλος, Τριανταφύλλου.