Κακή μέρα και εν τέλει ήττα για τον Γ.Σ.Φαρσάλων

Την ήττα με σκορ 78-65 γνώρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων στην έδρα της Γέφυρας.

Έτσι οι μπλε μετράνε πλέον 9 νίκες και 11 ήττες και βρίσκονται στην 9η θέση του βορείου ομίλου της Β Εθνικής κατηγορίας.

Στα της αναμέτρησης το πρώτο δεκάλεπτο είχε αρκετά υψηλό σκορ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και η λήξη του βρήκε την Γέφυρα μπροστά με πέντε πόντους 27-22.

Στην δεύτερη περίοδο η άμυνα του Γυμναστικού βελτιώθηκε αισθητά όμως οι Φαρσαλινοί δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να υπάρχει αρκετά μικρό σκορ με (13-12) και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας πίσω με έξι πόντους (40-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι με χαμηλό σκορ να αυξήσουν ακόμη περισσότερο την υπέρ τους διαφορά στους οκτώ πόντους (53-45).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του κ. Φόρου προσπάθησε να ανακάμψει και να κυνηγήσει την νίκη όμως οι γηπεδούχοι όντας καλά διαβασμένοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, με σκορ 78-65.

Ο προπονητής του Γ.Σ.Φαρσάλων κ. Φόρος τόνισε ότι “χάσαμε από τα λάθη μας, υποδεχόμαστε στην συνέχεια μια πολύ φορμαρισμένη ομάδα (Στρατώνι) σε ένα πολύ δύσκολο αγώνα για εμάς εντός έδρας την Κυριακή 1 Απριλίου στα Φάρσαλα.”

Το επιθετικό κουπί για τον Γυμναστικό το τράβηξε ο Νικολόπουλος με 16 και ο Χρήστος Αναγνωστόπουλος με 15 πόντους, ενώ για την ομάδα της Γέφυρας ο Γαρέζος με 24 και ο Σιώμος με 19.

Δεκάλεπτα: 27-22, 40-34, 53-45, 78-65

Γέφυρα (Ροδάς): Νικολαΐδης 7 (1), Καζαμίας, Κολοκοτρώνης 3 (1), Γαρέζος 24 (4), Παπαδόπουλος, Σιώπης 10 (1), Σαραντίδης, Ταουσάνης 5, Σιώμος 19, Μπίσκας 10, Ευσταθιάδης, Καμινάκης

Γ.Σ.Φαρσάλων (Φόρος): Νικολόπουλος 16 (1), Ντίνος 9 (2), Σαββίδης 7 (1), Αναγνωστόπουλος Χ. 15 (2), Σιόλογκας 8, Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 2, Λούτας, Λιούπης, Καραδήμας, Μακρής 8