Νίκη με Ευξεινούπολη ο Αθλητικός

Την δεύτερη νίκη του σε τρεις αναμετρήσεις πέτυχε ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 67-54 της Δήμητρας Ευξεινούπολης στο Κλειστό Γυμναστήριο των Φαρσάλων.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα μίνι σερί 0-7 όμως οι κίτρινοι με γρήγορο δικό τους σερί μείωσαν σε 7-10 και εν συνεχεία σε 14-12.

Ο Γκουντόπουλος με γκολ φάουλ και εύστοχο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Αθλητικό με 17-13 ενώ το δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με έξι πόντους 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες των Αντώνη Μανετζή και Γιώργου Γκουντόπουλου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και κατάφεραν να περάσουν μπροστά μέχρι και με 13 πόντους 43-30 με το ημίχρονο να λήγει με 43-33.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έχοντας πλέον τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης κατάφεραν να προηγηθούν με 50-38 ενώ η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με 15 πόντους 56-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν μια τυπική διαδικασία οι γηπεδούχοι έκαναν άψογη διαχείριση ενώ οι προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους μπασκετμπολίστες και εν τέλει ο Αθλητικός πανηγύρισε την νίκη με 67-54.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Γκουντόπουλος και Δημητρακόπουλος με 17 πόντους αμφότεροι, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Ρούμπας με 10.

Δεκάλεπτα: 24-18, 43-33, 56-41, 67-54

Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων (Αντώνης Μανετζής,Γιώργος Γκουντόπουλος): Θεοχάρης, Μανετζής Αντ, Χρόνης, Ζάγκας 9, Γκουντόπουλος 17 (3), Γκρίτζαλης, Μάρκος 6, Αλεξίου 2, Δημητρακόπουλος 17 (1), Ζάχαρης 6, Ρούμπας 10.