Έχασε το ντέρμπι και μαζί τα μπαράζ…

Σε ένα ντέρμπι που… “έσπασαν καρδιές” μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων γνώρισε την ήττα με σκορ 68 – 70 από την Ελίμεια και έτσι απώλεσε την τρίτη θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου της Β Εθνικής με την Ελίμεια να κερδίζει το “εισιτήριο”.

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3538

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3506

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3511

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Γυμναστικό να μπαίνει “φουριόζος” και με την δύναμη του κόσμου του που κατέκλυσε το Κλειστό Γυμναστήριο κατάφερε να περάσει μπροστά μέχρι και με 8 πόντους (12 – 4), 3′ πριν την λήξη του δεκαλέπτου.

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3550

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3568

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3451

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3471

Η Ελίμεια αντέδρασε και με τρία εύστοχα τρίποντα κατάφερε να μειώσει στον πόντο (14 – 13) σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τώρα οι φιλοξενούμενοι με σερί 0 – 5 πέρασαν μπροστά με 14 – 18, όμως ο Γυμναστικός αντέδρασε άμεσα και με δυο εύστοχα τρίποντα (ένα του Ντίνου και ένα του Φούντα) πέρασε μπροστά με 20 – 18 επτά μισή λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου.

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3496

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι παίκτες του κ. Λιάγκα συνέχισαν να είναι μπροστά με 3 πόντους (26 – 23).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με επιμέρους σκορ 2 – 6 να περάσουν μπροστά με 28 – 29, 2 μίση λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου.

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3579

Ο Γυμναστικός όμως κατάφερε εκ νέου να πάρει “κεφάλι” στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε τους “μπλε” μπροστά με 3 πόντους (34 – 31).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Γυμναστικός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να περάσει μπροστά μέχρι και με εννέα πόντους 46 – 38.

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3574

Η Ελίμεια όμως είχε και πάλι τις “απαντήσεις” και κατάφερε τρία λεπτά πριν την λήξη να φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία 49 – 49.

Μάλιστα η λήξη της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 51 – 52.

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3600

Στην τελευταία περίοδο ο Γυμναστικός παίρνοντας πόντους από τους Παπακώστα, Κούργια και Ντίνο κατάφερνε να κρατάει το υπέρ του προβάδισμα μέχρι και τα μέσα της όταν και ήταν μπροστά με 59 – 58.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ελίμεια με δικό της σερί 0 – 8 πέρασε μπροστά με 7 πόντους (59 – 66) 3′ πριν την λήξη.

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3609

Ο Γυμναστικός όμως βρήκε και πάλι τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και με ένα δίποντο του Παπακώστα και ένα του Φούντα μείωσε σε 63 – 66 δυο λεπτά πριν την λήξη.

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3554

Η Ελίμεια κατάφερε να ευστοχήσει σε προσπάθεια δυο πόντων του Μακρή και να περάσει μπροστά με 63 – 68 35” πριν την λήξη.

Ο Γυμναστικός όμως έκανε γρήγορη επαναφορά και ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 66 – 68.

Μάλιστα ο Ντόνας παίζοντας τρομερή άμυνα πάνω στον Μαλούτα έκλεψε την μπάλα και έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισοπαλία 68 – 68 25” πριν την λήξη.

ΓΣΦ - ΕΛΙΜΕΙΑ-3569

Η Ελίμεια στην τελευταία της επίθεση ευστόχησε σε προσπάθεια δυο πόντων, ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος επιχείρησε σουτ τριών πόντων η μπάλα βρήκε στο σίδερο και η Ελίμεια κατάφερε να πάρει το “εισιτήριο” για τα μπαράζ της ανόδου.

Ο Γ.Σ. Φαρσάλων δέχθηκε αντίθετα σφυρίγματα τα οποία ήταν σε καθοριστικά σημεία προς το τέλος του αγώνα και όταν ο αγώνας ήταν ισοπαλία.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 34-31, 51-52, 68-70

Οι συνθέσεις

Γ.Σ. Φαρσάλων (Λιάγκας): Παπακώστας 24, Ντίνος 13(3), Τσιλούλης, Ίλτσογλου, Αναγνωστόπουλος Χ., Ντόνας 8(2), Αναγνωστόπουλος Γ. 9(2), Μακρής,  Φούντας 8(2), Κούργιας 6, Λούτας,

ΓΣ Ελίμειας (Καραγιαννίδης): Μαλούτας 21(3), Νικολάου 9,Τσαούσης 8(2), Δημόπουλος , Βλάχος 13(1), Τσαμπούρης , Πάπιτσας , Κατσέλας 2, Μαλλιούρας 3, Μακρής 16(3),