“Καθάρισε” τον Κρόνο και “έσωσε” την “παρτίδα”!

Την νίκη που τον κρατάει στην Α2 και την νέα σεζόν πανηγύρισε ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων ο οποίος στο μπαράζ παραμονής κέρδισε με το εμφατικό 70 – 54 τον Κρόνο Τρικάλων στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νίκαιας.

ΚΡΟΝΟΣ - ΑΣΦ-1914

Οι δυο ομάδες είχαν αρκετό άγχος στην αρχή της αναμέτρησης και η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τον Αθλητικό μπροστά με 13 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αντώνη Μανετζή και του Γιώργου Γκουντόπουλου κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με κύριο “όπλο” τους τα τρίποντα έκαναν με επιμέρους σκορ 11 – 21 και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 11 πόντους (23 – 34).

ΚΡΟΝΟΣ - ΑΣΦ-1883

ΚΡΟΝΟΣ - ΑΣΦ-1919

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Κρόνος έκανε την δική του “αντεπίθεση” και κατάφερε με δικό του σερί να μειώσει στο καλάθι (36 – 34).

Εκεί ο Αθλητικός δεν έχασε την ψυχραιμία του και παίζοντας ώριμα και μυαλωμένα κυρίως στην άμυνα πήρε εκ νέου τα “ηνία” της αναμέτρησης και με δικό του σερί 17 – 5 πέρασε μπροστά με 14 πόντους (39 – 53) σκορ με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.

ΚΡΟΝΟΣ - ΑΣΦ-1908

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “κίτρινοι” διαχειρίστηκαν άψογα την υπέρ τους διαφορά και εν τέλει πανηγύρισαν την νίκη – σωτηρία με το εμφατικό 70 – 54.