Επέστρεψε στις νίκες και… προχωράει!

Έπειτα από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στην Πρέβεζα ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα καθώς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ευκαρπίας με σκορ 82-68.

Έτσι οι “μπλε” έφτασαν τους 32 βαθμούς και βρίσκονται στην 5η θέση του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες μπήκαν “ζεστές” στην αναμέτρηση πήγαιναν πόντο – πόντο και η λήξη της περιόδου τις βρήκε ισόπαλες με 23 – 23.

ΓΣΦ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ-7759

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τώρα ο Γυμναστικός ξεκίνησε να παίρνει το πάνω “χέρι” και να “χτίζει” σταθερά την υπέρ του διαφορά.

Στα μέσα της περιόδου ο προπονητής των “μπλε” κ. Θρασύβουλος Λιάγκας αποβλήθηκε για διαμαρτυρία καθώς έπειτα από λάθος της γραμματείας δεν έγινε έγκαιρα η αλλαγή που είχε ζητήσει ενώ νωρίτερα η γραμματεία δεν απάντησε στην επανειλημμένη ερώτησή του για το πόσα ταιμ άουτ έχει διαθέσιμα, οδήγησαν στην “έκρηξη” του κόουτς του Γυμναστικού και εν τέλει στην αποβολή του.

ΓΣΦ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ-7766

Παρά την σύγχυση οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 8 πόντους (51 – 43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τώρα η Ευκαρπία προσπάθησε να αντιδράσει και στο 5′ μείωσε στους πέντε (60 – 55).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι “μπλε” αφυπνίστηκαν και με επιμέρους σκορ 10 – 0 κατάφεραν να πάρουν διαφορά δεκαπέντε πόντων (70 – 55) δυο λεπτά πριν την λήξη της περιόδου.

Εν τέλει το δεκάλεπτο έληξε με τον Γυμναστικό να είναι μπροστά με 75 – 61.

ΓΣΦ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ-7768

Στην τελευταία περίοδο τώρα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν την υπέρ τους διψήφια διαφορά και στα μισά του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 15 πόντους και πάλι (79 – 64), “κλειδώνοντας” ουσιαστικά το ροζ φύλλο.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Γυμναστικός κράτησε το υπέρ του προβάδισμα και εν τέλει πήρε την νίκη με σκορ 82 – 68.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο αρχηγός του Γυμναστικού Γιώργος Αναγνωστόπουλος με 23 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του επιθετικά ήταν και οι Γιώργος Φούντας με 20 πόντους και Φάνης Παπακώστας με 14.

Τα Δεκάλεπτα: 23-23, 51-43, 75-61, 82-68