Του “κόστισαν” κούραση και απουσίες…

Την ήττα με σκορ 54 – 64 δέχθηκε ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων από την Μεταμόρφωση Βόλου η οποία σταμάτησε το σερί τριών εντός έδρας νικών των “κίτρινων”.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Αθλητικό να περνάει πρώτη φορά μπροστά στο 5′ με 9 – 6 στο 5′, ενώ στο 3′ πήρε και διαφορά έξι πόντων (14 – 8), με την λήξη του δεκαλέπτου να τον βρίσκει μπροστά με τρεις πόντους (14 – 11), έχοντας “μπροστάρη” επιθετικά τον Γιώργο Ζάγκα.

ΑΣΦ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ-6907

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τώρα οι γηπεδούχοι κρατούσαν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά και στα μέσα της περιόδου ήταν μπροστά με έξι πόντους (25 – 19), ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ζάγκα πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας πάρει την μεγαλύτερη διαφορά τους στην αναμέτρηση με εννέα πόντους (35 – 26).

ΑΣΦ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ-6910

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η κούραση σε συνδυασμό με τις λίγες επιλογές από τον πάγκο ελέω απουσιών έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση για την ομάδα του Αθλητικού και οι φιλοξενούμενοι με ένα “ξέσπασμα” διαρκείας αρχικά ισοφάρισαν σε 38 – 38 3′ και 30” πριν την λήξη ενώ πήγαν στον πάγκο όντας μπροστά με έναν πόντο (43 – 44).

ΑΣΦ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ-6897

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την δική τους “αντεπίθεση” και με κύριο “όπλο” τους τα μακρινά σουτ, αύξησαν την υπέρ τους διαφορά, οι “κίτρινοι” έχασαν και τον Χρήστο Μανετζή ελέω τραυματισμού και εν τέλει όσο και αν “πάλεψαν” δέχθηκαν την ήττα με σκορ 54 – 64.