Ασταμάτητο το «τρένο»!!!

Xορηγοί της αναμέτρησης ήταν οι εξής επιχειρήσεις:

ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΟΥ oloi

Κείμενο Άλκης Σούρλας

Τι και αν το παιχνίδι για τον Γ.Σ Φαρσάλων ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, τι και αν οι «μπλε» ήταν από την προηγουμένη αγωνιστική πρωταθλητές;

Οι παίκτες του Μάκη Αλεξίου μπήκαν στο παρκέ ώστε να πάρουν ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα και εν τέλει το κατάφεραν καθώς επικράτησαν με σκορ 65 – 71 του Γ.Σ Βόλου και τελείωσαν την σεζόν αήττητοι και νταμπλούχοι!!!

ΓΣΒ - ΓΣΦ-5554

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό ώστε να «σπάσουν» το αήττητο των «μπλε», όμως η διαφορά ποιότητας και η εμπειρία του Γ.Σ Φαρσάλων έκαναν σε ακόμη μια αναμέτρηση την εμφάνισή τους και εν τέλει οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που «χαμογέλασαν».

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με πιο καθαρό μυαλό στο παιχνίδι και κατάφεραν μόλις στο 3’ να προηγηθούν με 0 – 8, όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τις δυο ομάδες ισόπαλες με σκορ 20-20.

ΓΣΒ - ΓΣΦ-5584

Στη δεύτερη περίοδο ο Γ.Σ. Βόλου κατάφερε να περάσει μπροστά και εν τέλει πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 36-31.

Στο δεύτερο μέρος τώρα οι παίκτες του κ. Αλεξίου βρήκαν λύσεις «έτρεξαν» τους γηπεδούχους και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με έναν πόντο 54 – 55.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά.

Με το σκορ στο 65-65, ο Γ.Σ. Βόλου αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο για ν’ ακολουθήσουν «αναπάντητα» καλάθια των «μπλε» που διαμόρφωσαν το τελικό 65-71.

Πρώτος σκορερ των νταμπλούχων ήταν ο αρχηγός τους Γιώργος Αναγνωστόπουλος που σημείωσε 22 πόντους, ενώ ο Γιώργος Φούντας είχε 13. Επίσης σημαντική η συμβολή των Μακρή και Ψύρρα που πέτυχαν από 11 πόντους έκαστος.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Γ.Σ Βόλου και ο επικεφαλής τμήματος μπάσκετ κ. Ανδρέας Κουρουπάκης απένειμε τιμητική πλακέτα στον Γ.Σ Φαρσάλων για την εντυπωσιακή φετινή του πορεία, πράγμα που σπάνια βλέπουμε ακόμη και στις επαγγελματικές κατηγορίες. Την πλακέτα παρέλαβε ο αρχηγός  των νταμπλούχων Γιώργος Αναγνωστόπουλος.