Πρωτάθλημα και Κύπελλο για τον Γυμναστικό…!!!

Χορηγοί της αναμέτρησης είναι οι εξής επιχειρήσεις:

ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΟΥ oloi

Κείμενο Άλκης Σούρλας Φωτογραφίες Γιώργος Γκαντέλος

Ένα «πυραυλοκίνητο» δεκάλεπτο και συγκεκριμένα το 4ο ήταν αρκετό ώστε να δώσει στον Γυμναστικό Σύλλογο Φαρσάλων την νίκη – άνοδο κόντρα στον Γ.Σ Σοφάδων με σκορ 75 – 49.

Ο κόσμος ανταποκρίθηκε πλήρως στο κάλεσμα των «μπλε» και γέμισε ασφυκτικά το Κλειστό Γυμναστήριο των Φαρσάλων με σκοπό να πανηγυρίσει την πολυπόθητη άνοδο στην Γ Εθνική κατηγορία και φυσικά οι παίκτες του κόουτς Μάκη Άλεξιου (σ.σ ο οποίος σήμερα έχει και την ονομαστική του εορτή)  δεν τους χάλασαν το «χατίρι».

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΓΣΦ-0228

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΓΣΦ 3-0152

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΓΣΦ-0328

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΓΣΦ-0446

Στο πρώτο δεκάλεπτο το άγχος ήταν αυτό που κυριάρχησε και στις δυο ομάδες με σκοπό να σημειωθούν συνολικά μόλις 20 πόντοι (10 – 10).

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι – χέρι» με αρκετές άστοχες και βιαστικές επιλογές και εν τέλει το ημίχρονο «έκλεισε» με ισοπαλία και πάλι 24 – 24.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΓΣΦ 3-0201

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ναι μεν οι δυο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ, όμως αμφότερες κατάφεραν να βρουν επιθετικές λύσεις με αποτέλεσμα το σκορ να ανεβαίνει αισθητά και το δεκάλεπτο να κλείνει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με έναν πόντο 42 – 41.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΓΣΦ-0515

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΓΣΦ-0534

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι «μπλε» έδειξαν ότι δεν έχουν καμία διάθεση για περαιτέρω «παιχνιδάκια» μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια» και με κύριο «όπλο» τους τα περιφερειακά σουτ από την γραμμή των 6 και 75 στήσανε το δικό τους «πάρτι» το οποίο ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 33 – 8  και την άνοδο στις Εθνικές κατηγορίες να είναι πλέον γεγονός…..!!!!!

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΓΣΦ 3-0145

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές ο Γ. Αναγνωστόπουλος με 17 πόντους ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Ψύρρας με 15 και Χρ Αναγνωστόπουλος και Φούντας οι οποίοι αμφότεροι πέτυχαν από 12 πόντους.