Πέρασε με 4×4 ο Γυμναστικός

Χορηγοί της αναμέτρησης ήταν οι εξής επιχειρήσεις:

ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΟΥ oloi

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Γυμναστικός στο Βόλο με αντίπαλο τη Νίκη Βόλου στο τέταρτο κατά σειρά παιχνίδι των play offs, επικρατώντας με 68-76 κάνοντας έτσι το 4 στα 4. Στο δεύτερο παιχνίδι ο Γ. Σ. Σοφάδων κέρδισε άνετα τον Γ. Σ. Βόλου με 86-72. Έτσι τώρα ο Γυμναστικός προηγείται με δύο βαθμούς των αντιπάλων του και αν κερδίσει στο επόμενο παιχνίδι του με τον Γ. Σ. Σοφάδων, η επίτευξη του στόχου του που είναι η άνοδος στη Γ’ Εθνική κατηγορία, πραγματοποιείται.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΓΣΦ PLF3-0263

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΓΣΦ PLF3-0149

Αν και είχε ένα πολύ άσχημο ξεκίνημα ο Γυμναστικός, αφού στα πέντε πρώτα λεπτά πέτυχε δύο μόλις πόντους (12-2), μπόρεσε και αντέδρασε μερικώς ψαλιδίζοντας τη διαφορά, με αποτέλεσμα η λήξη του δεκαλέπτου να βρει τη Νίκη να προηγείται με 24-19.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΓΣΦ PLF3-0177

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΓΣΦ PLF3-0080

Ένα σερί 11-0 όμως του Γυμναστικού με την έναρξη της δεύτερης περιόδου τον έφερε 6 πόντους μπροστά. Στη συνέχεια είχαμε την αντίδραση της Νίκης Βόλου που ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά και κατάφερε να περάσει μπροστά κλείνοντας το ημίχρονο με 43-41.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΓΣΦ PLF3-0199

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΓΣΦ PLF3-0185

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και στα τρία πρώτα λεπτά η Νίκη πήρε κεφάλι με 49-43. Ένα δεύτερο σερί όμως του Γυμναστικού (12-0) τον φέρνει να προηγείται με 49-55 και να κρατά σταθερά τη διαφορά ως το τέλος της τρίτης περιόδου η οποία έκλεισε με 55-60.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΓΣΦ PLF3-0246

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΓΣΦ PLF3-0252

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΓΣΦ PLF3-0095

Απόλυτα ισορροπημένη η τελευταία κρίσιμη περίοδος με το Γυμναστικό να διατηρεί συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ και το ντέρμπι να τελειώνει και να τον βρίσκει μεγάλο νικητή με 68-76.

Τα στατιστικά του Γυμναστικού όπως τα κατέγραψε ο Μάνος Κέλλας.

13090702_10154156109619596_1732378180_o

Γ.Σ.Φαρσάλων (Αλεξίου): Κυριακόπουλος, Ίλτσογλου 10 (1), Αναγνωστόπουλος Χ. 7 (1), Ντόνας 2, Αναγνωστόπουλος Γ. 17 (1), Μακρής 3, Ψύρρας 13 (1), Φούντας 24 (2).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 43-41, 55-60 και 68-76