Το «καθάρισε» από το πρώτο

Κείμενο Άλκης Σούρλας Φωτογραφίες Γιώργος Γκαντέλος

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων επικράτησε στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του Δαμασιακού με 3 – 1.

Ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» τερμάτισαν οριστικά στην δεύτερη θέση του φετινού πρωταθλήματος της Α ΕΠΣΛ κατηγορίας καθώς ο Απόλλων Λάρισας διατήρησε το προβάδισμα των 5 βαθμών ενώ πλέον απομένει μια αγωνιστική.

Στα της αναμέτρησης τώρα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν νωρίς το σκορ και να βάλουν της βάσεις για την νίκη.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ - ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ-0008

Συγκεκριμένα στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Νίκος Βούλγαρης με σουτ «άνοιξε» το σκορ.

Η αντίδραση του Δαμασιακού ήρθε στο 21΄όταν το σουτ του Λόλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ - ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ-0052

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να πάρουν «αέρα» δυο τερμάτων στο 25’ καθώς έπειτα από πάσα του Κώστα Ζαγγανά ο Δημήτρης Πλιάγκας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Ενώ στο 37΄από σέντρα του Νίκου Βούλγαρη, ο Φίλιππος Καραμπούζης με ψηλοκρεμαστό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα οι παίκτες του Τάκη Παραφέστα συνέχισαν να έχουν τα «ηνία» της αναμέτρησης.

Το μόνο που κατάφεραν οι «πράσινοι» ήταν να μειώσουν στο 75΄έπειτα από αντεπίθεση με τον Τζουμάκα για το τελικό 3 – 1.