Μόνος, πρώτος και αήττητος!!!

Χορηγοί της αναμέτρησης είναι οι εξής επιχειρήσεις:

ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΟΥ oloi

Κείμενα Άλκης Σούρλας – Φωτογραφίες Γιώργος Γκαντέλος

Την 3η του συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Γ.Σ Φαρσάλων ο οποίος επικράτησε με σκορ 89 – 81 της Νίκης Βόλου .

ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0264

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από την αρχή τον δικό τους ρυθμό και βρίσκοντας  πολλές επιθετικές λύσεις, κυρίως από τον αρχηγό τους Γιώργο Αναγνωστόπουλο που πέτυχε επτά από τους πρώτους δεκαπέντε της ομάδος του «έχτισαν» μια διαφορά επτά πόντων από την αρχή κιόλας της αναμέτρησης (15-8 στο 5’).

ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0320

Με τον Γυμναστικό να συνεχίζει σε «δαιμονισμένο» μομέντουμ η διαφορά αυξήθηκε στους 12 πόντους (24-12) δυο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 31-23.

Με μικρό σερί, η Νίκη μείωσε στους πέντε (33-28) αλλά δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Γ. Αναγνωστόπουλο, που φθάνοντας τους δεκαέξι, έκανε το 38-30 στο 13′.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «μπλε» «έτρεξαν» σερι 9 – 3 και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 16 πόντους (53-37) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Εν τέλει οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 55-41.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του κ. Αλεξίου συνέχισαν να κρατάνε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα καθώς προηγούταν με 65-50.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και με δικό τους μίνι σερί έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους (68-58).

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους πέντε (79-74 στο 33’30”).

ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0343

ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0287

Κάπου εκεί όμως ο Γυμναστικός με «καθαρό» μυαλό και ορθολογικές επιθετικές προσπάθειες αρχικά με 2 πόντους του Ψύρρα και δυο του Γ. Αναγνωστόπουλου αύξησε και πάλι την διαφορά στους 7 πόντους (83 – 76).

ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0298 ΓΣΦ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ PLAY OFF 3-0236

Ενώ ο αρχηγός των Φαρσαλινών με δυο τρίποντα «μαχαιριές» εκτόξευσε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (89 – 79) ένα λεπτό σχεδόν πριν την λήξη καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.