Δεν χάνει με ΤΙΠΟΤΑ!!!

Την αναμέτρηση προσφέρουν οι εξής επιχειρήσεις

ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΟΥ oloi

Κείμενα Άλκης Σούρλας – Φωτογραφίες Γκαντέλος Γιώργος

Στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ισορροπημένα καθώς καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να πάρει διαφορά άνω των πέντε πόντων και το πρώτο πεντάλεπτο βρήκε προηγούμενο τον Γυμναστικό με 12 – 8.

Οι “μπλε” κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στους 7 πόντους (18 – 11) δυο λεπτά πριν την λήξη.

Όμως ο Γ.Σ Βόλου με αντεπίθεση διαρκείας και σερί 0 – 10 έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με τρεις (18 -21).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το ίδιο “καυτοί” και στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και στα πρώτα 2,5′ αύξησαν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό ( 20 – 30).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έδειξαν σημάδια ανάκαμψης μειώνοντας σε 26 – 34 στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Μάλιστα οι παίκτες του κ. Αλεξίου συνέχισαν την δική τους “αντεπίθεση” και με επιμέρους σκορ 8 – 2 μείωσαν στους δύο πόντους (34 – 36).

Έχοντας πλέον επιβάλλει τον δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους δυο την “ψαλίδα” της διαφοράς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40 – 42).

game 2-0154

game 2-0125

game 2-0149

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι με “μπροστάρη” τον Ζαρογιάννη ξεκίνησαν να “χτίζουν” μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 8 πόντους ( 48 – 56), τρία σχεδόν λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί όμως ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων “απάντησε” και με τον Ίλτσογλου  σε “τρελά κέφια” (σ.σ σημείωσε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα) και τον κόσμο να μπαίνει στην “εξίσωση” της αναμέτρησης, “έτρεξε” ένα σερί 13 – 4 και εν τέλει όχι μόνο μείωσε αλλά κατάφερε και να προσπεράσει και με έναν (61 – 60) με την λήξη του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τώρα και παρά την αστοχία εκατέρωθεν κυρίως ελέω εκνευρισμού, οι “μπλε” κατάφεραν στο 5′  να πάρουν για πρώτη φορά μια διαφορά της τάξεως των έξι πόντων ( 69 – 65).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης και με άμυνα στα 4/4 του γηπέδου και ψύχραιμες επιθετικές αποφάσεις κατάφεραν να πανηγυρίσουν την δεύτερή σερί νίκη τους στα μπαράζ ανόδου της Α1 Ε.Σ.Κ.Α.Θ με σκορ (80 – 73).

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο αρχηγός Γιώργος Αναγνωστόπουλος με 21 πόντους ενώ άξιοι συμπαραστάτες του οι Ψύρρας με 17, Κυριακόπουλος με 13 πόντους και Ίλτσογλου με 10.