«Άλμα ανόδου»!!!

Την αναμέτρηση προσφέρουν οι εξής επιχειρήσεις:

χορηγοι ΟΛΟΙ 2 (2)

Κείμενα Αλκης Σούρλας – Φωτογραφίες Γιώργος Γκαντέλος

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων στο πρώτο παιχνίδι των Playoff ανόδου για την Γ Εθνική. Οι «μπλε» επιβλήθηκαν του Γ.Σ Σοφάδων με σκορ 69 – 75. Αυτή είναι η τέταρτη νίκη του Γυμναστικού απέναντι στην ομάδα των Σοφάδων την φετινή σεζόν (σ.σ έχει κερδίσει δυο φορές στο πρωτάθλημα και μια στον ημιτελικό Κυπέλλου).

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0361

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0319

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με «όπλο» τους τα τρίποντα κατά βάση έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με εννέα πόντους, τρία λεπτά σχεδόν πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Όμως οι «μπλε» απάντησαν με δικό τους σερί 7 – 0 και το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα των Σοφάδων να προηγείται για δυο πόντους (21 – 19).

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0272

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0335

Ίδια ακριβώς εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να φτάνουν την διαφορά έως και 10 πόντους (39 – 29).

Για ακόμη μία φορά όμως, οι φιλοξενούμενοι μετά και το τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο κ. Αλεξίου κατάφεραν χωρίς να ιδρώσουν να «μαζέψουν» τη διαφορά σε περίπου δυο λεπτά.

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0376

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0375

«Μπροστάρης» των «μπλε» σε αυτή την προσπάθεια ήταν ο αρχηγός τους Γ. Αναγνωστόπουλος ο οποίος πέτυχε σε εκείνο το διάστημα επτά πόντους.

Εν τέλει το ημίχρονο βρήκε τις Σοφάδες μπροστά με 39 – 36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον κ. Αλεξίου να βλέπει τον Ντόνα να τραυματίζεται στον αριστερό του καρπό έπειτα από πτώση σε διεκδίκηση ριμπάουντ.

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0224

Με τον Γ. Αναγνωστόπουλο να συνεχίζει το ίδιο «καυτός» (σ.σ πέτυχε τους 12 πρώτους πόντους του Γυμναστικού στο δεύτερο μέρος) οι «μπλε» πέρασαν μπροστά  με 40-43.

Οι Σοφαδίτες «απάντησαν» με τρίποντο του Καλλιάρα και έφεραν το παιχνίδι στα «ίσια»

Ο κόουτς Αλεξίου είδε στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου τον αρχηγό να χρεώνεται με 4ο φάουλ ενώ ο Χρ. Αναγνωστόπουλος αποχώρησε με τράβηγμα στην γάμπα.

Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και έπειτα ήταν πραγματικά θρίλερ καθώς καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερνε να πάρει διαφορά άνω των 4 πόντων και το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Γυμναστικό Σύλλογο Φαρσάλων να προηγείται με έναν (53 – 54).

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο Μανόπουλος έβαλε μπροστά τον Γ.Σ.Σ. (55-54) για να έρθει η «απάντηση» από τον Κυριακόπουλο για το 55-56.

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0315

Οι 9 συνεχόμενοι πόντοι του Φούντα κατάφεραν να διατηρήσουν μπροστά τα Φάρσαλα στα επόμενα δύο λεπτά (55-58, 57-60), αλλά οι Γκαντιάς και Τσιάπουλας δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν, ενώ το τρίποντο του Ντούρβα έβαλεμπροστά με 65-62 τους Σοφαδίτες στο 35’.

Οι «μπλε» απάντησαν και με επιμέρους σκορ 0 – 5 πέρασαν και πάλι μπροστά με 67 – 69 ενάμιση λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης.

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0161

Η επόμενη επίθεση δε βρήκε στόχο για τους Φαρσαλινούς με τον Φούντα, όμως ο Ψύρρας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ανανέωσε την επίθεση των παιχτών του Μάκη Αλεξίου, υποχρεώνοντας τον Καλλιάρα να κάνει φάουλ στον νεαρό φόργουορντ ώστε να σταματήσει ο χρόνος.

Ο Φούντας ευστόχησε στις βολές οι οποίες διαμόρφωσαν το 69-73.

Ο Γ.Σ. Σοφάδων έκανε λάθος επαναφορά με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Έτσι οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε άλλο ένα φάουλ. Ο Φούντας ευστόχησε και πάλι στις δύο βολές και έτσι οι Φαρσαλινοί απέδρασαν με το «διπλό».

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0349

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος με 31 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ο Γιώργος Φούντας με 25 πόντους και 2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 53-54, 69-75

Γ.Σ. Σοφάδων (Δ. Αροντούλης): Τσιάπουλας 16 (2), Μανόπουλος 12 (1), Γκαντιάς 7, Καλλιάρας 17 (1), Κοβάτσεφ 7 (1), Μπιζιώτης 3, Ντούρβας 7 (1), Κόγιας, Ψυχογιός.

Γ.Σ. Φαρσάλων (Μ. Αλεξίου): Λιούπης, Ντίνος, Κυριακόπουλος 5, Ιλτσόγλου 5, Χρ. Αναγνωστόπουλος 5 (1), Ντόνας, Μάρκος, Γ. Αναγνωστόπουλος 31 (3), Ψύρρας 7, Φούντας 25 (2).

Τα στατιστικά του αγώνα από τον Μάνο Κέλλα.