Πάει “τρένο” ο Γυμναστικός

Προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος η χθεσινή και ο Γυμναστικός πέτυχε την 17η συνεχόμενη νίκη του. Κέρδισε πολύ εύκολα στην Καρδίτσα τον Ήφαιστο με το ευρύ 64-89.

Ο Ήφαιστος ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο όπου κατόρθωσε να διατηρήσει επαφή με το σκορ και να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι, έχοντας, μάλιστα, διαφορετικούς σκόρερ. Το ημίχρονο βρήκε τον Γυμναστικό να προηγείται με 32-35.

Όμως, προοδευτικά οι παίχτες του Μάκη Αλεξίου ανέβασαν την απόδοση τους και με επιθετικά «όπλα» τους Φούντα, Γιώργο Αναγνωστόπουλο και Μακρή πήραν μεγάλο προβάδισμα στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου και από ένα σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Φαρσαλινών που έφτασαν στο 64-89.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 32-35, 48-63, 64-89

Ήφαιστος Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Γ. Παππάς 9 (1), Μπραϊμιώτης 8, Μπράχος 16 (1), Θώδης 2, Νότος 11 (1), Τσιγγενόπουλος 4, Χιώλος 2, Κουτζούχας 2, Μπανιός 10, Μπαταβάνης.

Γ.Σ. Φαρσάλων (Μ. Αλεξίου): Κυριακόπουλος 9 (1), Γ. Αναγνωστόπουλος 23 (3), Μακρής 13 (3), Φούντας 25 (3), Ντόνας 7, Ίλτσογλου 8 (1), Λιούπης 4, Χρ. Αναγνωστόπουλος.